Eesti nahakunst tähistab juubelit

6 detsember, 2017

 

 

 

Eesti saja-aastase nahakunstipuu rikkalik saak ergutab meeli, kasvamist märgistamas mõtteline joon, mis liidab ühtseks tervikuks erinevate kunstnike poolt loodu. Nahk on inimesele lähim materjal kõige otsesemas mõttes. Materjal, mille mälus on elu ja mis ärkab taas ellu loova inimese kätest puudutatuna.

SAJAJOON on teekond – protsess, kus nahakunstnikud valivad enesele sobiva lähtekoha materjali iseloomu ja unikaalsuse eksponeerimisel. Olgu käivitajaks siis filosoofiline vaatenurk, nahaga seotud märksõna, materjali töötlemise/kaunistamise võte või kaasaegsete tehnoloogiliste ja tehniliste võimaluste raamistik.
SAJAJOON on piki galerii seina pideva jadana kulgev ruutude rida, mis moodustub sajast erinevast kunstnike poolt loominguliselt töödeldud nahapinnast.
SAJAJOON, sümboliseerides saja aasta möödumist erialakoolituse algusest, esitleb iga ruuduga kunstnike oskuste arsenali mitmekülgsust, sellega ka vaatajaskonnale materjali varjundirohkeid võimalusi avades.


Maalinäitusel kohtuvad Laurentsius ja Mauri Gross

6 detsember, 2017

 

Laurentsius ( Lauri Sillak) ja Mauri Gross on Tallinna kunstnikud, keda seob kirg maalikunsti vastu ja varastel 90ndatel veedetud aastad EKAs. Näitusel eksponeerivad kunstnikud läbilõiget oma viimaste aastate loomingust.

Laurentsius on eesti kunstis üks intrigeerivamaid karaktereid – ühteaegu tagasihoidlik ja eraklik, teisalt julgelt isikupärane ja produktiivne. Laurentsiuse teosed ühendavad akadeemilise maali popkunstiga. Hinnates ühelt poolt klassikalist vaikelu madalmaade 17. sajandi maalikoolkonna võtmes, on tema loomingut  seostatud ka kitši ja camp’iga. Kasutades oskuslikuks kitši leksikat, on Laurentsiuse teosed samal ajal ühtlasi kitši paroodiaks, võimendades rõõmuga kitši elemente maksimumini.

Mauri Grossi inspireerib tema aukartus traditsioonilise maali ees. Oma viimastes töödes käsitleb ta maalitud kujundite subjektiivset väärtust ja muutuvaid tähendusi. Ta maalib tavalisi igapäevaseid asju, vaadeldes, kuidas klassikalise õlimaali rambivalgus nende väärtust ja tähendust muudab. Oma töödega soovib Gross kaasata vaatajat kogema kvaliteetse maalitehnika ja igapäevaste asjade koosmõjus tekkivat dissonantsi.

 


Eesti disaini ülevaatenäitus

13 november, 2017

Alates 26. oktoobrist on Vana-Võromaa Kultuurikojas avatud Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis koostatud Eesti disaini ajalugu esitlev ülevaatenäitus, mis keskendub olulisematele nähtustele ja suundumustele Eesti disainimaastikul.  Näituse eesmärgiks on aidata teadvustada kohalikku disainimaastikku ning anda ülevaade eesti disaini kihtidest, eripäradest ja mitmekülgsusest, tõstes ajaloost välja väikese valiku näiteid, mis on eri aegadel ja põhjustel siinset disainipilti kujundanud, seda nii rakenduskunsti, tööstuskunsti kui disaini nime all.

Näitus oli esmakordselt eksponeeritud Tartu Kunstimuuseumis 2016. aastal.

Kuraator: Kai Lobjakas, Eesti Tarbekunsti- ja Disanimuuseum

Näitus jääb avatuks 3. detsembrini 2017.


Uudiste arhiiv

Vaata ka: