Maali autor Mauri Gross

Selleks et lilli kinkida või kingitus ulatada, ei pea olema tähtpäev. Vahel on hea tunne hoopis pärast sündmust või tähtpäeva. Nii on ka selle näitusega, mis 12. aprillil Vana-Võromaa Kultuurikojas avaneb.

Esmalt rahvusvahelisel naistepäeval 8. märtsil Tallinna kahes esinduslikus galeriis – Haus Galeriis ja ArtDepoos – avatud näitus leidis suurt tähelepanu ja vastukaja. Eksponeeritud oli üle kahekümne Eesti tuntud meesmaalikunstniku teose.

Võrus on nende kahe väljapaneku jätkuna hea võimalus saada terviklik ülevaade, millised on Eesti meesmaalijate praegusaja kunstinägemused, mida ja kuidas nad kujutavad ja millele mõtlevad.

Näituse kuraator ja kujundaja on Mauri Gross.

Näitusel osalevad Laurentsius, Ilmar Kruusamäe, Valeri Vinogradov, Andro Kööp, Jaan Elken, Erki Kasemets, Sven-Erik Stamberg, Kaido Ole, Valev Sein, Karl-Kristjan Nagel, Andres Koort, Toomas Kuusing, Jaan Toomik, Mauri Gross, Margus Meinart, Marko Mäetamm, Peeter Must, Uno Roosvalt, Sven Saag, Siim-Tanel Annus, Vano Allsalu, Paul Kormasov, Ivo Vinogradov, Vilen Künnapu, Indrek Aava, Orest Kormasov, Ashot Jekikjan, Jan Tammik,Edgar Tedresaar, Sorge.

Peale stiilide ja laadide mitmekesisuse avab näitus soorolle ja kutsub sellel tänaselgi päeval tundlikul teemal kaasa mõtlema. Kuigi meie suhtumine soorollidesse ja isiklikku soomääratlusse on oluliselt vabam ja lubavam kui aastakümneid tagasi ning naistel ja meestel on võrdlemisi võrdsed eneseteostuse ja -väljenduse võimalused, kannavad mõlema soo esindajad siiski erinevat bioloogilist rolli. Sellest tulenevalt on erinev ka nende psühholoogiline emotsioonikood, mis dikteerib teatud olemuse ja käitumismustrite eripära.

Kui selgelt väljendub see eripära Eesti meesmaalijate loomingus? Kui selgelt on praegu üldse välja loetav, kas teose autor on mees või naine? Kuidas oleksid maaliolukordi, mida esitavad mehed, lahendanud naised? Kõigile neile ja kindlasti veel paljudele muudele teemat inspireerinud küsimustele saavad näitusekülastajad selle väljendusvärvika ekspositsiooni ajendil vastust otsida. Niisamuti mõlgutada meid alati intrigeeriva mehe ja naise kooseksisteerimise ja suhte üle, teadmisega, et SEE näitus on naistepäevaga köidetuna teadlikult pühendatud MEESTELT NAISTELE, nagu lill, mis üle näitusesaali ukse ulatatakse.

Tekst: Piia Ausman

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Uudiste arhiiv

  Vaata ka

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid

  Videotutvustused

  Vana-Võromaa Kultuurikoda