Juba paar aastat on muuseumipere fookuses muuseumi fotokogu. Lumepalli pani veerema Ago Ruus, kes hakkas uurima Võrumaalt pärit fotograafide tegevust. Põhjaliku uurijana andis ta muuseumile palju lisainfot fotograafide ja muuseumi kogus olevatel fotodel olevate isikute kohta ning tõi meie fotokogusse tubli täienduse. Ago töö tulemusena on ilmunud põhjalik teos „Vana-Võromaa päevapiltnikud“, mille esimene trükk müüdi kiiresti läbi. Praegu on saada teine, täiendatud trükk.

Võru tuntud fotograafi Gustav Zopa tütretütar koos lastega Austriast külastas meie muuseumi 2021.a. suvel. Nad aitasid samuti muuseumi kogu fotode ja mälestustega täiendada.

Möödunud aastal saime tänu rahvusarhiivi projektile „Eesti fotopärandi digimine“ digiteerida 1310 Võrumaa fotograafide klaasnegatiivi. Sel kevadel jõuavad need meie fotokogusse ja muuseumide veebivärava MuIS kaudu digikujutisena laiema vaatajaskonna ette. Rohkesti oli klaasnegatiivide hulgas Võrus pikalt tegutsenud (56 aastat) piltniku Gustav Zopa (1883–1962) jäädvustusi. Kuna Gustav Zopp töötas ka Otepääl, said sellest pärandist osa ka otepäälased, kellel on lähiajal kavas välja anda raamat Otepää vaadetest. Tänu sellele sai muuseum teavet fotodel olevate 20. sajandi alguse Otepää vaadete ja inimeste kohta.

Eelmisel kuul  andis Ivari Padar muuseumile üle vineerist reisikohvri, millega Gustav Zopp naasis 1956. aastal asumiselt Siberis. Kohver leiti Võrus kortermaja keldri koristamise käigus. Selle kuulumist piltnikuhärrale tõendab kiri kohvri kaane siseküljel. Gustav Zopa nimi on paljudele võrulastele teada perealbumi fotodelt, sest ta pidas oluliseks oma nimi või meistrimärk fotodele jäädvustada. Uurijate jaoks on see väga tänuväärne käitumine. Koos kohvriga tõi Ivari Padar muuseumi kogusse ka Gustav Zopa tehtud fotosuurenduse oma vanaisast, Navi küla talupidajast Jaan Zopast (15.06.1800 – 12.04.1879), kes 1860. aastatel Riias viinavooris käies oli lasknud endast visiitpostkaardi suuruses fotojäädvustuse teha.

Fotol kohver koos fotosuurendusega.

Tänu muuseumikogudes talletatule ja ajaloohuvilistele inimestele saavad üksikutest faktidest ja fotodest põnevad lood, mis aitavad meil Võrumaa ajalugu alal hoida ja edasi jutustada.

Suur tänu kõigile!


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Uudiste arhiiv

  Vaata ka

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid

  Videotutvustused

  Vana-Võromaa Kultuurikoda