Näitusel „Vana aja pilte. 1887–1930“ kohtuvad Tori ja Vastseliina kihelkonna fotograafid eri ajastutest.

Vana-Võrumaa kultuurikojas avatav väljapanek on austusavaldus kõigile Eestimaa pinnal kunagi tegutsenud päevapiltnikele – nii kutselistele kui ka amatööridele, kes kompasid oma aja kontekstis fotograafia võimalusi ja jäädvustasid väsimatult kaasaja eluolu.

Tori külje alt Randivälja külast pärit Mihkel Tilga unikaalsete fotode seeria, millel on kujutatud Tori kihelkonna maarahva elu ja sealseid vaatamisväärsusi, kannab pealkirja «Kunstnik sisemise valguse ja kaameraga aastast 1887». See on näitus, mis kustutab Eesti fotograafiaajaloo valgeid laike. Nii varajasest ajast pole peale Mihkel Tilga jäädvustuste säilinud peaaegu ühtki fotot, mis kujutaks talurahvast nende endi tavapärases elukeskkonnas – pea eranditult käis talupoegade pildistamine sel ajal ateljeeseinte vahel, kuhu minekuks aeti maha töövammused ja pandi selga linnariided. «Alles 1890. aastatel muutus selline lähenemine levinumaks ning üksikud fotograafid siirdusid maakohtadesse, et kiiresti hääbuvat talurahvakultuuri fotoplaadile püüda,» kirjutab ajaloolane Tõnis Liibek, kes on uurinud Eesti 19. sajandi fotokultuuri. Tema väitel tõuseb Mihkel Tilga fotolooming esile kõrge tehnilise ja kunstilise taseme poolest.

Käesolev väljapanek on 130 aastat tagasi pilte teinud fotograafi esimene personaalnäitus. Näituse koostajaks on Mait Laas ja Randivälja Külaselts Pärnumaalt.

Vastseliina kihelkonna fotograafide näitusel „Tsiistrenuka inimesed” on esindatud rühm päevapiltnikke. Esile tõusevad kaks aktiivset harrastusfotograafi, kes tegutsesid peamiselt 1930ndatel aastatel Tsiistres: kohalik kooliõpetaja Alfred Hollo ja talupidaja Elmar Niilo (kasutas  oma piltidel varjunime Vana Hull).

Kui kooliõpetaja Hollo oli kunstnikunatuurina otsiva loomuga pildistaja ja püüdis kombata igati fotograafia võimalusi, siis Niilo, keda huvitas lisaks pildistamisele ka paikkonna ajalugu, dokumenteeris võimalikult täpselt tollast külaelu. Sel väljapanekul ongi esmakordselt saanud kokku kahe Tsiistre harrastuspildimehe fotopärand.

Tsiistre oli 20. sajandi esimesel poolel aktiivse seltsieluga Vastseliina valla lõunapiirile jääv piirkond, kus ühel ajal tegutses korraga isegi kaks laulukoori. Näitus on omamoodi koondportree selleaegsetest Tsiistrenuka inimestest.

 Näituse koostajaks on Ago Ruus ja näitus sai teoks tänu Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupi, Tsiistre Seltsi ja Nopri Talumeierei toetusele.

Näituse avamine toimub teisipäeval, 7. veebruaril kell 15.00 Vana-Võromaa Kultuurikojas (Katariina 11).

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Uudiste arhiiv

  Vaata ka

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid

  Videotutvustused

  Vana-Võromaa Kultuurikoda