Alates 21. jaanuarist on kultuurikoja galeriis avatud Marta Vaariku isikunäitus “Hoia mind kaisus”.

Väljapanek on visuaalne interpreteering laste vaimse tervise teemale, millele eelnes Sotsiaalkindlustusameti ohvriabi ja ennetusteenuste osakonna ning Marta Vaariku koostööprojekt, kus kunstnik viis läbi kinnise lasteasutuse (KLAT)  teenusel olevate lastega maali- ja kollaažitöötubasid ning vestlusringe. Näitusel on esindatud laste mõtted, tunded ja kogemused läbi kunsti ning vaadata saab ka projekti käigus valminud  lühidokumentaalfilmi.

 Elult lüüa saanud lapsed leiavad heal juhul tee mõnda sotsiaalasutusse, kus nii mõnelgi puhul võib neil olla esmane kokkupuude turvatunnet ja mõistmist pakkuva täiskasvanuga. Läbielatu analüüsimiseks hoitakse ruumi ja enda avamiseks antakse aega, sest tihti ei mõista väärkoheldud lapsed, et nendega on niivõrd kehvasti käitutud, kuna selline on nende igapäevaelu normaalsus.

Kunstnik paneb südamele: “Me kõik saame olla see üks turvaline inimene lapse elus, keda ta nii väga vajab. Märkame ja oleme julged – suhtleme oma kandi lastega. Kui lapsed jäävad oma muredega täiesti üksi, tekivadki maailmas suured probleemid. Igaüks meist saab olla tore naaber või kassapidaja, hea õpetaja või lihtsalt keegi, kes usub, aitab, kuulab ja hoolib. Õigusrikkumisi toime pannud noortele keskendunud uuringud tõestavad, et lapsega tegelevate isikute optimism noorte tegude lunastamise suhtes võib mõjutada nende võimet oma elu muuta.”

▻  2021.aastal registreeriti 663 alaealise kannatanuga (kontaktset ja mittekontaktset) seksuaalkuritegu. Ohvri keskmine vanus oli sellisel puhul 11 aastat (ERR, 2022).

  Kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad registreerisid 2020. aastal ligikaudu 7000 lastega seotud pöördumist (Laste ja perede programm 2022-2025)

  Iga viies noor Eestis on mõelnud suitsiidile.

 

Marta Vaarik on interdistsiplinaarne kunstnik, kelle töödes kajastub elus kogetu ja ühiskonnas põlu all olevad teemad. Teemade käsitlus sealjuures on ülimalt delikaatne, kuid teemade valiku osas Marta järeleandmisi ei tee. Ta on lõpetanud EKA maali BA ja kaasaegse kunsti MA.

Nõuandeliinid: LASTEABI: tel 116111 (24h) lasteabi.ee / OHVRIABI: tel 116006 (24h)

 

Näituse avamine on reedel, 20.jaanuaril kell 17.00 ja  jääb avatuks 5. märtsini 2023.

 

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital

Tänud: Siim Asmer, Indrek Kits, Henri Kutsar

 

https://www.facebook.com/vanavoromaakultuurikoda/

https://www.instagram.com/vanavoromaakultuurikoda/


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Uudiste arhiiv

  Vaata ka

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid

  Videotutvustused

  Vana-Võromaa Kultuurikoda