Teatepulk Kütiorust Kadriorgu. Vägi. Vaim. Võim 

Esimene peatuspaik „Vägi“ Vana-Võromaa Kultuurikojas 15.05. – 04.07.2021

„Väe“ näituse juhatab sisse kuraatorite Jana Huule, Marje Taska ja Reet Varblase visualiseeritud väekontseptsioon: mõtteliselt laetud hõbedane objekt tekstiga “Sanctus praesens“ ning Kütioru pühapaigas Tammetsõõris kuu loomise aegu varahommikul filmitud teatepulga pühitsemise rituaal. Tehnika ja teaduse areng ei ole ainult aidanud kaasa heaolu ühiskonna loomisele, vaid oma hoolimatusega toonud kaasa ka ökoloogilise kriisi. Ürgne loodus ja esivanemate tarkus tuletavad meelde väe allikat.

Näitusel osalevad kunstnikud Anna Hints, Peeter Laurits, Ivo Lill, Elo Liiv, Raul Meel, Len Murusalu, Terje Ojaver, Villu Plink ja Silja Saarepuu, Uku Sepsivart ning Sanne Sihm (Rootsi).

Peeter Laurits on näinud väge inimesest suuremana, kõiksuse ja igaviku vaatenurgast („Gordioni sõlm”). Ivo Lille värviline klaasist objekt „Murdvalgus” toimib valguse ja sellest tuleneva väe sümbolina. Anna Hintsi heliinstallatsioon „Kõnelused surnud vanaemaga. Unenägu nr 26122020“ ja rootsi kunstniku Sanne Sihmi hiiglasuured näod kõnelevad esivanemate väest. Nendega haakub Terje Ojaveri skulptuur „Ühe jalaga kündja“ vana naise sitkuse väe kehastusena. Uku Sepsivart ning Elo Liiv mõtisklevad inimese jälje tähenduse üle maailmas: Sepsivart parajalt absurdivõtmes, Liiv inimkonna väe kadumise ja looduse vastuhakuna. Len Murusalu on tõlgendanud väge („Otsides Kuldajastut“) distantseeritumalt silmapiiri vaatlejana, kes otsib oma hetke – sanctus praesens’it. Villu Plingi ja Silja Saarepuu videoteoste paarik („Daami portree“ ja „Härra portree“) on näide peaaegu nähtamatute, näiliselt tühiste tegurite väest. Väljapaneku lõppakordiks on Raul Meeli „Armuloitsud“, armastuse väe manifestatsioon.

Näituse kuraatorid Jana Huul, Marje Taska ja Reet Varblane, koordinaator Stella Mõttus, kujundaja Villu Plink.

Näituse teostavad Indrek Kits ja Lauri Kütt.

Teatepulga teine peatuspaik „Vaim“ on järgmise aasta kevadel Tartu Ülikooli muuseumis ja kolmas „Võim” 2023. aastal Tallinnas Kadrioru pargis. „Väe“ kunstnikud annavad oma teatepulga üle „Vaimu“ kunstnikele ja need omakorda „Võimu“ omadele. Näituse triloogia eesmärk on ühendada võim vaimu abil väega ja leida ka võimukoldes väepaik.

 

Täname: Eesti Kultuurkapital, KUMU, Külalistemaja Taevas, Irene Lill, Ilmar Taska, Indrek Vainu, Tanel Asmer, Indrek Kits, Lauri Kütt, Ago Paabusk, Tiina Mõttus, Andri Ksenofontov, Mirjam McFatrick-Ksenofontov, Toomas Übner.

 

 

 

 

 

 

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Uudiste arhiiv

  Vaata ka

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid

  Videotutvustused

  Vana-Võromaa Kultuurikoda