Muuseumitunnid 2023/24 õppeaasta II poolaastal

1.Mäng kaaludega     9.-31. jaanuar

Üheks ainete koguste mõõtmise mooduseks on kaalumine. Võtame abiks muuseumikogudes olenevad erinevad kaalud ja vaatame, mille kaalumiseks on need sobivad. Proovime ka ise erinevaid asju kaaluda. Teeme kaalumise mänge ja meisterdame.

 

2.Jäljed lumel      9.-31. jaanuar

Talvel leiab lumelt palju erinevaid mustreid, meie uurime milliseid mustreid jätavad lumele loomad ja kes on need jäljed jätnud. Tuletame meelde, millised loomad magavad talveund ja kuidas nad oma magamise mugavaks teevad. Tutvume metsloomadega, kes talvel ärkvel on ja kuidas loomad talvel süüa saavad. Mängime ja meisterdame.

 

3. Kuidas valgus tuppa sai?     1.-29. veebruar

Räägime, kuidas inimesed tulega sõbraks said. Kuidas nad seda tegema ja hoidma  õppisid. Vaatame, mis valgustas pimedat rehetuba. Tutvume muuseumikogudes olevate valgustitega. Mängime ja meisterdame.

 

4. Vastlapäev       6.-13. veebruar

Räägime vastlapäeva kommetest.  Ennustame luude abil, vurritame, laseme liugu, ajame vastlad kotti ja mängime ka teisi mänge. Küpsetame karaskit. Meisterdame.

 

5. Eesti on mu kodu        14.-23. veebruar

Tutvume Eesti sümbolitega. Räägime, miks on Eesti lipp just sinimustvalge, mis on vapil. Arutleme, miks peetakse eestlasi laulurahvaks. Teeme ühe piduliku ampsu. Mängime ja meisterdame.

 

6.  Kevad on käes      5.-22. märts

Räägime kevade saabumise märkidest. Vaatame, millised linnud meile esimesena kohale jõuavad, millised lilled kasvama hakkavad. Kinnistame läbi mängude Eestis elevate tuntumate lindude nimesid. Proovime ka lilli ära tunda. Meisterdame.

 

7. Rahvarõivaste programm    6.-22. märts

Tutvume muuseumifondis olevate rahvarõivastega. Räägime nende kandmiskommetest, lõngade värvimisest, mustrite kujunemisest. Lahendame mõned ülesanded ja proovime ka ise midagi ilusat luua.

 

8. Lihavõtted       18.-28. märts

Räägime lihavõtete kombestikust, peseme nägusid kasemahlaga. Saame teada, mis tähendus on urvaokstel ja punastel paeltel, otsime pühademune ja veeretame neid. Mängime veel teisigi traditsioonilisi mänge ja meisterdame.

 

9. Elu rehetares         2.-26. aprill

Räägime maarahva elu olust rehetares. Vaatame, milline rehetare seest välja nägi, millised kõrvalhooned sinna juurde kuulusid. Tutvume talutöödega, mida naised ja mehed tegema pidid. Vaatame, millised tööd hakkasid jürikuul lastel pihta. Räägime jüripäeva tähtsusest ja vaatame, mida sel päeval kindlasti tehti. Mängime ja meisterdame.

 

10. Jalanõud läbi aegade      2.-26. aprill

Vaatame, kuidas jalanõude mood on ajas muutunud. Tutvume, mis materjalidest jalavarje tehti. Vaatame ka muuseumifondis olevaid jalanõusid. Mängime ja meisterdame.

 

11. Vana-aegne koolipäev      6.-31. mai

Loeme “Meie isa” palvet ja Jakobsoni lugemiseraamatut. Rehkendame puupulkadel. Proovime kirjutada linnusule, tavalise sule ja tuššiga. Teeme karglemise tundi, ulakamad paneme hernestele põlvitama.

 

12. Kuidas vanasti reisiti      6. mai- juuni

Arutleme teemal, kuidas inimesed vanasti reisisid, kui veel autosid ja lennukeid polnud. Mänguline programm, kus proovime palju liikuda ja hüpata. Teeme kaasa reisipauna, väikeseks piknikuks. Kuna vanasti fotoaparaate kõigil polnud, siis jäädvustati ilusad kohad üles maalides, teeme seda meiegi. Võimalusel teeme osa tegevusi väljas.

 

13. Kuidas hoida maailma?       3.-31.mai

Inimene on teinud loodusele palju kahju. Räägime keskkonnaprobleemidest – kliimasoojenemisest, jäätmeprobleemidest, taime-ja loomaliikide hävinemisest, veekriisist, happevihmadest jne. Proovime jäätmeid sorteerida. Meisterdame taaskasutavatest materjalidest.

 

14. Muuseumi mänguasjad       3.-20. juuni

Vaatame muuseumifondis olevaid mänguasju. Tutvume materjalidega, millest vanasti mänguasju tehti. Arutame lastega, kust vanasti üldse mänguasju saadi? Vaatame ka pabernukke. Mängime muuseumis olevate mänguasjadega. Teeme endale ühe mänguasja.

 

15. Nutikuse tuleproov      3.-20. juuni

Tänapäeval on väga populaarsed igasugused tuleproovid, seetõttu otsustasingi panna proovile meie laste nutikuse, osavuse, kiiruse ja julguse. Küsin krutskiga küsimusi, mõistatusi, teeme mänge, nii kiiruse kui ka osavuse peale. Lahendame erinevaid ülesandeid nii koos kui üksi.

 

 

Muuseumitunni kestus 1,5 tundi, hind osavõtjatele 3.-

Täpsem info  ja registreerimine tundidest osavõtuks muuseumiõpetaja Laglelt

Lagle.Lindenberg[at]wi.ee

Lagle.Lindenberg[at]gmail.com

tel.56616862

Ajalugu inimsaatuste kaudu”.

2022.a. möödus 100 aastat legendaarse Võrumaa metsavenna Alfred Käärmanni (1922–2010) sünnist. Alfred Käärmann läks metsa noore mehena pärast teise Nõukogude okupatsiooni algust 1944. aasta sügisel. Aasta hiljem sai ta haarangus lõhkekuuliga vasakust käest haavata ja pääses üle noatera eluga tänu Läti metsavendadele, kes organiseerisid arstiabi. Alfred kaotas vasaku käe. Vaatamata sellele suutis ta vastu panna veel seitse aastat ja ainult MGB agendiks hakanud reeturi pakutud mürgitatud joogiga saadi metsavend elusalt kätte. Ta mõisteti kahekümne viieks aastaks sunnitööle, sellele utoopilisele karistusajale lisandus veel viieks aastaks asumisele saatmine. Tagasi okupeeritud Eestisse sai Alfred naasta 1981. aastal, tema tagakiusamine lakkas alles laulva revolutsiooni aastatel.

Alfred Käärmanni algatusel on Eesti Vabariigi põhiseaduse preambulisse kirjutatud põhimõte, et Eesti riik ja selle põhiseadus peavad tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade.

Alfred Käärmann oli iseseisvuse taastamisel üks aktiivsemaid mehi Võrumaal: aitas Kaitseliitu taasluua ja valiti Eesti Kongressi saadikuks. Ta on avaldanud raamatuid, tuntumad neist on „Surmavaenlase vastu“ (2000) ja „Vabaduse vaim“ (2000). Teda on autasustatud Kotkaristi IV klassi teenetemärgiga.

Meil kõigil tuleb teha elus valikuid, osa neist on olulisemad kui teised. Ajaloo õppimise mõte on otsustusvõime arendamine. Ajalugu annab võimaluse vaadata eelkäijate tehtud otsuste tulemusi. Muuseumitunnis mõtisklemegi valikute üle, mis olid Võrumaa noortel 1940. aastatel. Ajastusse sisseelamiseks proovime astuda mitme päris inimese kingadesse, olgu see metsa läinud Alfred, Rootsi põgenenud Karl või koju jäänud Aleksander. Mõtleme, millised olid nende valikud ja mida meie nende asemel teeksime. 80-aastane distants nendest sündmustest annab meile võimaluse teada saada, millised olid nende valikute tagajärjed.

Muuseumitund „Metsavend Alfred Käärmann ja 1940. aastate valikud“. Teema: ajalugu, ühiskonnaõpetus. Seos õppekavaga: 20. sajandi ajalugu, kodukoha lugu.

Tunni tellimiseks võta ühendust muuseumi peavarahoidja Mirja Otsaga  /Mirja.Ots[at]wi.ee  tel.562 97354/

Vaata kõikide Vana-Võromaa muuseumite muuseumitundide ja teemaõppe infot 2023/2024 õppeaastal Karilatsi Vabaõhumuuseumis, Mõniste Talurahvamuuseumis, Vana-Võromaa Kultuurikojas ja Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis:

https://wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis

Muuseumitunnid 2023/24 õppeaasta I poolaastal

1.Sügisannid     6.-15. september
2. Mihklipäevaks loomad lauta    19.-29. september
3. Inimese 5 meelt     3.- 31. oktoober
4. Mida vanasti söödi     3. – 13. oktoober
5. Mäng värvidega    24.oktoober – 17. november
6. Millal inimesed end pesema hakkasid    1. – 30. november
7. Mardipäev    6.- 10. november
8. Kadripäev    20. – 24. november
9. Millal kuusk talutarre jõudis   4. – 20. detsember

 

 

 Muuseumitunnid 2022/23 õppeaasta II poolaastal

1. Mäng kaaludega    11.- 26. jaanuar
2. Kindaprogramm   11.- 26. jaanuar
3. Küünlapäev    1.-9. veebruar
4. Sõbrapäev     13.-17. veebruar
5. Vastlapäev   15.-23.  veebruar
6. Kevadekuulutajad looduses     6.-31. märts
7. Rahvarõivaste programm        6.-31. märts
8. Lihavõtted ehk munapühad        3.-6. aprill
9. Jürikuu tegemised    12.-20. aprill
10. Volbriöö salapära    24.- 28.  aprill
11. Vana-aegne koolipäev      3.-12. mai
12. Elu ümber Tamula    15.- 26. mai
13. Kuidas aidata maailma?    3.-31.  mai
14. Muuseumi mänguasjad   1.- 9. juuni
15. Nutikuse tuleproov   1.- 9. juuni 2022

I poolaasta

1. Maaliline sügis on käes     7.-22. september
2. Mihklipäev    26.-30. september
3. Inimese 5 meelt    5.-27. oktoober
4. Leivatund     11.-21. oktoober
5. Puu – üks vägev materjal      5.-27. oktoober
6. Hingesaun     1.-25. november
7. Mardipäev     7.-11. november
8. Kadripäev     21.-25. november
9. Jõuluprogramm    5.-20. detsember

 

 Pildimeenutusi muuseumitundidest

“Mardid jõudsid muuseumisse”

Vana-Võrumaa kultuurikojas toimuvad mardipäeva teemalised muuseumitunnid. Piltidel olevad “mardid” jõudsid meile Parksepa lasteaiast. Fotod 2017. aastast

“Kii-kaa, kii-kaa, laske kadrid sisse tulla”

Selliste laulusõnadega palusid väiksed kadrid luba sissetulekuks. Kadrinädal Vana-Võromaa kultuurikojas.

Kadridele esitatakse tarkuseteri. Kadritüdrukud kaunistavad kadrikübara ja poisid saavad valida lamba- või hanemaski vahel.

Head karjaõnne!

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid

Videotutvustused

Vana-Võromaa Kultuurikoda