Muuseumitunnid 2023/24 õppeaasta I poolaastal

1.Sügisannid     6.-15. september

Räägime muutustest looduses seoses sügise saabumisega. Tutvume erinevate köögi- ja puuviljadega, saame teada, kui kasulikud nad tervisele on. Maitseme mõnda aiasaadust. Tutvume toidupüramiidiga. Tuletame meelde lehtpuid, arutleme lehtede värvumist ja mahalangemist sügisel.   Mängime ja meisterdame.

2. Mihklipäevaks loomad lauta    19.-29. september

Tutvume taluloomadega. Püüame loomalapsed emaga kokku viia ja tuletame meelde, kuidas neid kutsutakse. Räägime, miks mihklipäevast alates loomad laudas elama hakkasid. Tutvume teistegi huvitavate mihklipäeva kommete ja tavadega.   Mängime ja meisterdame.

3. Inimese 5 meelt     3.- 31. oktoober

Tutvume inimese 5 meelega. Teeme katsetusi, kus paneme proovile erinevad meeled. Näiteks proovime kompimise abil esemeid ära tunda. Räägime ja proovime, kuidas mõjutab ühe meele kadumine inimese elu (näiteks- kui nimene ei näe, kas ta tunneb siis lõhnu paremini? Kuidas saab süüa nägemata?). Mängime mänge, kus kasutame oma erinevaid meeli.

4. Mida vanasti söödi     3. – 13. oktoober

Leib on alati olnud eestlaste põhitoit. Tutvume leiva saamislooga ja erinevate teraviljadega. Vaatame, mida veel söödi ja räägime kui palju mõjutas aastaaegade vaheldumine meie toidulauda.   Teeme ka ise midagi kõhutäiteks.

5. Mäng värvidega    24.oktoober – 17. november

Kuna muuseumi galeriis on värvikirev näitus, teeme värviõpetuse tunni. Tuletame meelde soojad ja külmad värvid. vaatame, millised on 6 põhivärvi ja proovime neid segades värvivalikut suurendada. Oleme ka ise väikesed kunstnikud.

6. Millal inimesed end pesema hakkasid    1. – 30. november

Selles programmis läheme ajas tagasi ja vaatame, millal ja kui tihti vanasti  inimesed end pesid. Kui meie jaoks on igapäevane pesemine tavaline, siis vanal ajal ei pestud isegi nägu iga päev. Ka kuningad ei pidanud tarvilikuks end iga päev kasida. Kuna 2023. aasta on sauna-aasta, siis räägime ka meie esivanemate saunas käimise kommetest, uurime milleks kasutati vihtasid ja millest neid tehti.      Mängime ja meisterdame.

7. Mardipäev    6.- 10. november

Tutvume mardipäeva kommetega. Mängime läbi mardiõhtu. Uurime, kes käisid marti jooksmas, kuidas nad välja nägid   ja kuidas pererahvas neid vastu võttis. Võimalus ka mardikostüümid selga panna.                                                                                                                                                                                                              Mängime, laulame, mõistatame ja meisterdame.

8. Kadripäev    20. – 24. november

Tutvume kadripäeva kommetega.  Kuna kadri kandsid heledaid rõivaid, paneme meiegi end kadride moodi riidesse. Meisterdame endale kaunistuse, laulame, mängime ja mõistatame.

9. Millal kuusk talutarre jõudis   4. – 20. detsember

Räägime, millal hakati kuuske talutarre tooma. Kust see komme pärit on? Vaatame vanu fotosid ja kuuseehteid muuseumikogust. Saame teada, millega kuuski  algselt ehiti. Ehime ise kuuse ja valmistame ühe maitsva ehte.   Mängime vanu jõuluõhtu mänge.

Muuseumitunni kestus 1,5 tundi, hind osavõtjatele 3.-

Täpsem info  ja registreerimine tundidest osavõtuks muuseumiõpetaja Laglelt

Lagle.Lindenberg[at]wi.ee

Lagle.Lindenberg[at]gmail.com

tel.56616862

 

 

Ajalugu inimsaatuste kaudu”.

Hiljuti möödus 100 aastat legendaarse Võrumaa metsavenna Alfred Käärmanni (1922–2010) sünnist. Alfred Käärmann läks metsa noore mehena pärast teise Nõukogude okupatsiooni algust 1944. aasta sügisel. Aasta hiljem sai ta haarangus lõhkekuuliga vasakust käest haavata ja pääses üle noatera eluga tänu Läti metsavendadele, kes organiseerisid arstiabi. Alfred kaotas vasaku käe. Vaatamata sellele suutis ta vastu panna veel seitse aastat ja ainult MGB agendiks hakanud reeturi pakutud mürgitatud joogiga saadi metsavend elusalt kätte. Ta mõisteti kahekümne viieks aastaks sunnitööle, sellele utoopilisele karistusajale lisandus veel viieks aastaks asumisele saatmine. Tagasi okupeeritud Eestisse sai Alfred naasta 1981. aastal, tema tagakiusamine lakkas alles laulva revolutsiooni aastatel.

Alfred Käärmanni algatusel on Eesti Vabariigi põhiseaduse preambulisse kirjutatud põhimõte, et Eesti riik ja selle põhiseadus peavad tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade.

Alfred Käärmann oli iseseisvuse taastamisel üks aktiivsemaid mehi Võrumaal: aitas Kaitseliitu taasluua ja valiti Eesti Kongressi saadikuks. Ta on avaldanud raamatuid, tuntumad neist on „Surmavaenlase vastu“ (2000) ja „Vabaduse vaim“ (2000). Teda on autasustatud Kotkaristi IV klassi teenetemärgiga.

Meil kõigil tuleb teha elus valikuid, osa neist on olulisemad kui teised. Ajaloo õppimise mõte on otsustusvõime arendamine. Ajalugu annab võimaluse vaadata eelkäijate tehtud otsuste tulemusi. Muuseumitunnis mõtisklemegi valikute üle, mis olid Võrumaa noortel 1940. aastatel. Ajastusse sisseelamiseks proovime astuda mitme päris inimese kingadesse, olgu see metsa läinud Alfred, Rootsi põgenenud Karl või koju jäänud Aleksander. Mõtleme, millised olid nende valikud ja mida meie nende asemel teeksime. 80-aastane distants nendest sündmustest annab meile võimaluse teada saada, millised olid nende valikute tagajärjed.

Muuseumitund „Metsavend Alfred Käärmann ja 1940. aastate valikud“. Teema: ajalugu, ühiskonnaõpetus. Seos õppekavaga: 20. sajandi ajalugu, kodukoha lugu.

Tunni tellimiseks võta ühendust muuseumi peavarahoidja Mirja Otsaga  /Mirja.Ots[at]wi.ee  tel.562 97354/

Vaata kõikide Vana-Võromaa muuseumite muuseumitundide ja teemaõppe infot 2023/2024 õppeaastal Karilatsi Vabaõhumuuseumis, Mõniste Talurahvamuuseumis, Vana-Võromaa Kultuurikojas ja Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis:

https://wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis

 

 

Muuseumitunnid 2022/23 õppeaastal 

II poolaasta

1. Mäng kaaludega    11.- 26. jaanuar
2. Kindaprogramm   11.- 26. jaanuar
3. Küünlapäev    1.-9. veebruar
4. Sõbrapäev     13.-17. veebruar
5. Vastlapäev   15.-23.  veebruar
6. Kevadekuulutajad looduses     6.-31. märts
7. Rahvarõivaste programm        6.-31. märts
8. Lihavõtted ehk munapühad        3.-6. aprill
9. Jürikuu tegemised    12.-20. aprill
10. Volbriöö salapära    24.- 28.  aprill
11. Vana-aegne koolipäev      3.-12. mai
12. Elu ümber Tamula    15.- 26. mai
13. Kuidas aidata maailma?    3.-31.  mai
14. Muuseumi mänguasjad   1.- 9. juuni
15. Nutikuse tuleproov   1.- 9. juuni 2022

I poolaasta

1. Maaliline sügis on käes     7.-22. september
2. Mihklipäev    26.-30. september
3. Inimese 5 meelt    5.-27. oktoober
4. Leivatund     11.-21. oktoober
5. Puu – üks vägev materjal      5.-27. oktoober
6. Hingesaun     1.-25. november
7. Mardipäev     7.-11. november
8. Kadripäev     21.-25. november
9. Jõuluprogramm    5.-20. detsember

 

 Pildimeenutusi muuseumitundidest

“Mardid jõudsid muuseumisse”

Vana-Võrumaa kultuurikojas toimuvad mardipäeva teemalised muuseumitunnid. Piltidel olevad “mardid” jõudsid meile Parksepa lasteaiast. Fotod 2017. aastast

“Kii-kaa, kii-kaa, laske kadrid sisse tulla”

Selliste laulusõnadega palusid väiksed kadrid luba sissetulekuks. Kadrinädal Vana-Võromaa kultuurikojas.

Kadridele esitatakse tarkuseteri. Kadritüdrukud kaunistavad kadrikübara ja poisid saavad valida lamba- või hanemaski vahel.

Head karjaõnne!

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid

Videotutvustused

Vana-Võromaa Kultuurikoda