Vaata kõikide Vana-Võromaa muuseumite muuseumitundide ja teemaõppe infot 2018/2019 õppeaastal Põlva Talurahvamuuseumis, Mõniste Talurahvamuuseumis, Vana-Võromaa Kultuurikojas ja Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis:

https://wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis

Vana-Võromaa muuseumid pakuvad kooliõpilastele ja lasteaialastele põnevaid muuseumitunde ja teemapäevi, kus lapsed saavad koguda tarkusi hoopis teisiti kui klassitoas õppides. Õpetaja, kes sa soovid oma õppeainet lastele põnevamalt õpetada, tule oma õpilastega muuseumisse õppima.

Muuseumitunnid ja haridusprogrammid on välja toodud klasside kaupa ja infolehel on näidatud muuseumitunni seos õppeaine ning teemaga.


Muuseumitunnid Vana-Võromaa kultuurikojas

I poolaastal 2018/19

1. Näitus ja muuseumitund „100 aastat gümnaasiumihariduse andmisest Võrus“, näitus avatud alates  19. septembrist.

2018.a. möödub 100 aastat gümnaasiumihariduse andmisest Võrus. Oleme selleks tähtpäevaks toonud kogudest välja kooliga seonduvad dokumendid, õpikud, õppevahendid ja loomulikult fotod. Näituse juurde käib ka muuseumitund kus tutvustame näitust, kirjutame sule ja tuššiga, rehkendame pulkadel, püüame vanu tekste lugeda ja ulakamad paneme herneste peale põlvitama. Vahetunni sisustame liikumismängudega.

2. Linapäev 17.-21. september

Linapäeva programmis tutvume linatöödega, neid on päris palju, räägitaks lausa lina 9 surmast. Osasid töid saame ka ise proovida. Tutvume ka linatööriistade huvitavate nimedega.

3. Mihklipäev 24.- 28. september

Selles programmis tutvume mihklipäeva kommetega, vaatame, mis tööd pidid lambapäevaks tehtud olema. Ennustame, kuna mihklipäeval pidi seda kindlasti tegema. Mängime ja meisterdame.

4. Leivapäev 1. -19. oktoober

Selles programmis tutvume teraviljadega, leivategemiseks vajalike tööriistadega ja räägime leivateost. Teeme ka ise käed taignaseks ja valmistame endale leivakakukese.

5. Mängime apteeki! 1. -19. oktoober

Keskajal oli apteek väga populaarne koht, kust ei saanud osta ainult rohte, mida sealt veel osteti, saate teada muuseumis! Saate teada, mis on Euroopa vanima siiamaani töötava apteegi- Tallinna raeapteegi 2 kuulsat toodet, mis on müügil siiamaani. Selles programmis räägime nii keskaegsest apteegist kui ka vanarahva tarkustest rohtude alal. Saate teada, kes on ravitsejad, kuidas saunas käimine tervist parandab. Proovime ka ise olla väikesed apteekrid, kes alustuseks peavad taimi tundma, üheskoos vaatame erinevaid taimi ja proovime ära arvata, mis haigusi nad küll ravida võiksid. Uhmerdame kokku ka oma ravitee ja kaalume apteegikaalul õiged kogused.

6. Kindaprogramm – teile sobival ajal

Tutvume kinnaste kandmise traditsioonidega, erinevate kindakirjadega ja nende nimetustega. Vaatame muuseumikogus olevaid kindaid. Paneme proovile näpuosavuse.

7. Halloween 29. – 31. oktoober

Selles programmis tutvustan  halloweeni kujunemislugu ja  kombeid. Saame teada, kust sai alguse kõrvitsalaternate tegemine ja et esimesed laternad polnudki tehtud kõrvitsast.

8. Hingedepäev 29. oktoober – 2.november

Räägime hingedeaja kommetest. Tutvume, kes olid hingesandid, mis nad tegid ja mida soovisid. Vaatame, mis tööd olid sellel päeval keelatud. Jõuame ka kööki, kuna hingedeajal tuli ju hingi kostitada.

9. Mardipäev 5. -9. november

Tutvume mardipäeva kommetega. Mängime läbi mardiõhtu, vaatame, mida kõike pidid mardid pererahvaga tegema, enne kui neile andamit anti. Mardiõhtusse kuulub kindlasti laulmine, mängimine, mõistatamine ja meisterdamine.

10. Kadripäev 19. -23. november

Selles programmis tutvume kadripäeva kommetega. Meisterdame ja maskeerime ennast ära. Laulame kadrilaule, mängime ja mõistatame.

11. Jõulud – 3. -18. detsember

Räägime vanadest jõulukommetest, meisterdame ja mängime. Seekord mängime läbi jõuluõhtu, vaatame, mis vanasti sel ilusal päeval tehti.

12. Inimese 5 meelt – teile sobival ajal

Selles programmis paneme proovile inimese meeled, teeme igasuguseid katsetusi. Kuidas saab süüa ja liikuda nii, et ei näe? Paneme proovile haistmise ja maitsemeeled. Kombime asju ja proovime neid ära tunda. Mängime mänge, kus saab oma meeli kasutada.

13. Mängima, mängima! – teile sobival ajal

Vahest tahaks muuseumis ainult mängida ja selles programmis me ainult mängimegi erinevaid mänge, nii vanemaid kui ka uuemaid.

Kontakt – muuseumiõpetaja LAGLE  tel. 580 46692 

lagle.lindenberg@wi.ee

 

Tutvu lähemalt meie poolt pakutavate muuseumitundidega

Elu ümber Tamula

Vaatame muuseumifondis olevaid kalapüügiriistu, püüame ka kalu  mitmel erineval moel (kalapüük on mänguline). Vaatame, kuidas on Tamula järv läbi aegade muutunud, mida head on meile järv andnud. Lõpuks meisterdame koos endale ühe kala.

Leivapäev

Räägime leivateost – mida kõike on vaja teha, et leib valmis saab. Tutvume teraviljadega. Ilusa ilmaga saame õues proovida kootidega viljapeksu ja käsikivil jahvatamist. Tõelise sügisilmaga leiame tegevust ruumis, mängime vanu mänge ja lahendame teemakohaseid ristsõnu. Valmistame leivakakukesi ja kamapalle.

Rahvarõivad

Tutvume muuseumifondis olevate rahvarõivastega. Räägime rahvarõiva kandmiskommetest, lõngade värvimisest, mustrite kujunemisest. Vahelduseks õpime paelapunumist ja iga laps saab tikkida endale käevõru.

Väiksemate lastega õpime rahvarõivaid tundma pabernukkude abil. Vahelduseks mängime liikumismänge ja punume paelu.

Vana-aja koolitund

Loeme „Meie Isa“ palvet ja Jakobsoni lugemisraamatut ning arvutame pulkadel. Proovime kirjutada linnusulega, tavalise sulega ja tuššiga. Ulakamad paneme herneste peale põlvitama.

Talulaste elu-olu

Vaatame, kuidas lapsed vanasti elasid, mida sõid, seljas kandsid. Mis töid tegid, mida mängisid? Sisustame talutare esemetega  ja punume paelu.

Kunstitund

Kuidas vaadata kunsti, erinevad tehnikaid, kas kunstiteos jutustab lugu, kaasaegne kunst, käeline tegevus (telefonikaartidega maalimine).

 

Sõbrapäev

Räägime valentinipäeva kujunemisest ja teeme magusa ampsu. Meisterdame sõbrale vahva ja veidi isemoodi kaardi.

Kalendritähtpäevad: 

 

Ussimaarjapäev

Tutvume maarjapäeva kommetega, riietume vastavalt kommetele, sööme karaskit ja joome maarjapuna. Kerime lõnga, meisterdame endale lõnganuku.

Mihklipäev

Lõbusad mängud (soola kaalumine, kotihüpped, toonekure mäng), jutud toitudest, kommetest. Kõik Mihklid otsitakse üles. Jutud Mihklilaatadest. Lapsed saavad endale meisterdada lamba.

 

Mardipäev

Räägime mardipäeva kommetest ja meisterdame maske, riietume “martideks” ja pererahvaks, et mängida läbi mardikombestik. Laulame, mõistatame.

“Mardid jõudsid muuseumisse”

Vana-Võrumaa kultuurikojas toimuvad mardipäeva teemalised muuseumitunnid. Piltidel olevad “mardid” jõudsid meile Parksepa lasteaiast. Fotod 2017. aastast

Kadripäev

Tutvume kadripäeva kommetega. Meisterdame “kadrikübara” ja riietume Kadrideks. Laulame, lustime ja mõistatame mõistatusi

“Kii-kaa, kii-kaa, laske kadrid sisse tulla”

Selliste laulusõnadega palusid väiksed kadrid luba sissetulekuks. Kadrinädal Vana-Võromaa kultuurikojas.

Kadridele esitatakse tarkuseteri. Kadritüdrukud kaunistavad kadrikübara ja poisid saavad valida lamba- või hanemaski vahel.

Head karjaõnne!

 

Jõulud

Räägime vanadest jõulukommetest ning vaatame, millised olid ettevalmistused pühadeks.

Lapsed saavad endale meisterdada ühe ilusa jõulukaunistuse.

Küünlapäev

Saame teada, mis päev on küünlapäev. Mida siis tehakse? Räägime, millest vanasti küünlaid valmistati. Mõistatame mõistatusi ja meisterdame mesilase.

Vastlapäev

Räägime vastlapäeva kommetest, ennustame luude abil. Küpsetame vastlapäeva karaskit nagu vanastigi. Mängime vastlapäeva mänge (vastla kotti ajamine, vurritamine jne). Laseme liugu ka.

Munapühad

Räägime munapühade kommetest. Peseme nägu kasemahlaga, lööme pajuurbadega, punume punaseid paelu ning meisterdame ja mängime (munade otsimine, veeretamine, munajooks jne.)

Jüripäev

Räägime jüripäeva kommetest, karjapoistest, karja väljalaskmisest ja sulaste määramisest. Teeme jüripäeva ilutoiminguid. Proovime ära tunda loomade käpajälgi, meisterdame karjaloomi.

Volbripäev

Räägime volbripäeva kujunemisest. Meisterdame nõidu, riietume nõidadeks ja mängime (teeme luuajooksu, nõiume, sorteerime usse jms).

Suvistepühad

Saame teada, mis püha on suvistepüha. Miks on kaseoksad päeva tähtsad tegelased. Meisterdame endale kasepuukese ja teeme suu magusaks.

Jaanipäev

Tutvume jaanipäeva kombestikuga, mängime vanu mänge (vägikaikavedu, kotihüpe, kingsepamäng, jõkke kaldale).

 

Kontakt – muuseumiõpetaja LAGLE  tel. 580 46692 

lagle.lindenberg@gmail.com

lagle.lindenberg@wi.ee

 

 

 

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Vana Võrumaa muuseumid