Vaata kõikide Vana-Võromaa muuseumite muuseumitundide ja teemaõppe infot 2018/2019 õppeaastal Karilatsi Vabaõhumuuseumis, Mõniste Talurahvamuuseumis, Vana-Võromaa Kultuurikojas ja Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis:

https://wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis

Vana-Võromaa muuseumid pakuvad kooliõpilastele ja lasteaialastele põnevaid muuseumitunde ja teemapäevi, kus lapsed saavad koguda tarkusi hoopis teisiti kui klassitoas õppides. Õpetaja, kes sa soovid oma õppeainet lastele põnevamalt õpetada, tule oma õpilastega muuseumisse õppima.

Muuseumitunnid ja haridusprogrammid on välja toodud klasside kaupa ja infolehel on näidatud muuseumitunni seos õppeaine ning teemaga.


Muuseumitunnid Vana-Võromaa kultuurikojas

II poolaastal 2018/19

 

1. Küünlapäev   28. jaanuar – 8. veebruar

2. Sõbrapäev  11.- 15. veebruar

3. Vastlapäev  4.- 8. märts

4. Munapühad  15. – 18.aprill

5. Jüripäev 22.- 26.aprill

6. Volbripäev 29.aprill – 3. mai

7. Talulaste eluolu  6. – 10. mai

8. Mängime apteeki! 13. -17. mai

9. Suvistepühad   20. – 31.mai

10. Jaanipäeva kombed 3.juuni – 15. juuni

11. Vana-aegne koolipäev – seotud vastavalt vanusegrupile näitusega „100 aastat gümnaasiumihariduse andmisest Võrus“  – (teile sobival ajal)

12. Elu ümber TamulaMais – juunis proovime tundi läbi viia Tamula ääres. (teile sobival ajal).

13. Rahvarõivaste programm (teile sobival ajal)

14. Inimese 5 meelt (teile sobival ajal)

15. Mängima, mängima (teile sobival ajal)

 

 

Tutvu lähemalt meie poolt pakutavate muuseumitundidega

Elu ümber Tamula

Sel kevadel, kui ilmataat lubab, proovime tundi läbi viia Tamula ääres. Vaatame, kuidas on Tamula järv läbi aegade muutunud. Proovime leida jälgi vanast asustusest. Tutvume aegade jooksul kasutusel olnud kalastusvahenditega ja räägime kala olulisusest toidulaual.

Kui tund toimub muuseumis – vaatame muuseumifondis olevaid kalapüügiriistu, räägime Tamula järvest ja veekogu tähtsusest asustusala kasutuselevõtul. Püüame kala (mäng) ja  meisterdame koos endale ühe kala.

Rahvarõivaste programm

Tutvume muuseumifondis olevate rahvarõivastega. Räägime rahvarõiva kandmiskommetest, lõngade värvimisest, mustrite kujunemisest. Vahelduseks õpime paelapunumist ja iga laps saab tikkida endale käevõru.

Väiksemate lastega õpime rahvarõivaid tundma pabernukkude abil. Vahelduseks mängime liikumismänge ja punume paelu.

Vana-aegne koolipäev

Vastavalt vanusegrupile seome programmi näitusega “Sada sammu kooliteel”. Loeme „Meie Isa“ palvet ja Jakobsoni lugemisraamatut ning arvutame pulkadel. Proovime kirjutada linnusulega, tavalise sulega ja tuššiga. Ulakamad paneme herneste peale põlvitama.

Mängime apteeki

Räägime apteegi tähtsusest ja kujunemisest, tutvume ravimtaimedega, uhmerdame endale ravimtaime tee, kaalume “ravimeid”. Tutvume  muuseumikogudest leiduvate apteegiriistade ja põnevate rohupudelite, uhmrite ja kaaludega.

Inimese viis meelt

Proovime erinevate tegevustega läbi kõik inimese erinevad meeled, joonistame pimesi, kombime esemeid, nuusutame lõhnakotte, proovime järgi oma maitsemeele. Vahelduseks ka mängime.

Talulaste eluolu

Saame teada , kuidas elasid lapsed vanasti. Mida sõid, kuidas riietusid. Milliseid töid nad tegid ja milliseid mänge mängisid. Sisustame talutare ja paneme proovile näpuosavuse.

Mängima, mängima

See on lõbus mängutund, kus mängitakse nii vanu kui ka uuema aja mänge. Tund lõpeb magusa üllatusmänguga.

 

Kalendritähtpäevad: 

Küünlapäev

Saame teada, mis päev on küünlapäev. Mida siis tehakse? Räägime, millest vanasti küünlaid valmistati. Mõistatame mõistatusi ja meisterdame mesilase.

Vastlapäev

Räägime vastlapäeva kommetest, ennustame luude abil. Küpsetame vastlapäeva karaskit nagu vanastigi. Mängime vastlapäeva mänge (vastla kotti ajamine, vurritamine jne). Laseme liugu ka.

Sõbrapäev

Räägime valentinipäeva kujunemisest ja teeme magusa ampsu. Meisterdame sõbrale vahva ja veidi isemoodi üllatuse

Munapühad

Räägime munapühade kommetest. Peseme nägu kasemahlaga, lööme pajuurbadega, punume punaseid paelu ning meisterdame ja mängime (munade otsimine, veeretamine, munajooks jne.)

Jüripäev

Räägime jüripäeva kommetest, karjapoistest, karja väljalaskmisest ja sulaste määramisest. Teeme jüripäeva ilutoiminguid. Proovime ära tunda loomade käpajälgi, meisterdame karjaloomi.

Volbripäev

Räägime volbripäeva kujunemisest. Meisterdame nõidu, riietume nõidadeks ja mängime (teeme luuajooksu, nõiume, sorteerime usse jms).

Suvistepühad

Saame teada, mis püha on suvistepüha. Miks on kaseoksad päeva tähtsad tegelased. Meisterdame endale kasepuukese ja teeme suu magusaks.

Jaanipäev

Tutvume jaanipäeva kombestikuga, askeldame köögis, mängime vanu mänge (vägikaikavedu, kotihüpe, kingsepamäng, jõkke kaldale) ja meisterdame.

 

Pildimeenutusi muuseumitundidest

“Mardid jõudsid muuseumisse”

Vana-Võrumaa kultuurikojas toimuvad mardipäeva teemalised muuseumitunnid. Piltidel olevad “mardid” jõudsid meile Parksepa lasteaiast. Fotod 2017. aastast

Kadripäev

Tutvume kadripäeva kommetega. Meisterdame “kadrikübara” ja riietume Kadrideks. Laulame, lustime ja mõistatame mõistatusi

“Kii-kaa, kii-kaa, laske kadrid sisse tulla”

Selliste laulusõnadega palusid väiksed kadrid luba sissetulekuks. Kadrinädal Vana-Võromaa kultuurikojas.

Kadridele esitatakse tarkuseteri. Kadritüdrukud kaunistavad kadrikübara ja poisid saavad valida lamba- või hanemaski vahel.

Head karjaõnne!

 

 

 

Kontakt – muuseumiõpetaja AIRI  tel. 580 46692 

airi.ryytli@wi.ee

 

 

 

 

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid