“Ajalugu inimsaatuste kaudu”.

14. septembril möödus 100 aastat legendaarse Võrumaa metsavenna Alfred Käärmanni (1922–2010) sünnist. Alfred Käärmann läks metsa noore mehena pärast teise Nõukogude okupatsiooni algust 1944. aasta sügisel. Aasta hiljem sai ta haarangus lõhkekuuliga vasakust käest haavata ja pääses üle noatera eluga tänu Läti metsavendadele, kes organiseerisid arstiabi. Alfred kaotas vasaku käe. Vaatamata sellele suutis ta vastu panna veel seitse aastat ja ainult MGB agendiks hakanud reeturi pakutud mürgitatud joogiga saadi metsavend elusalt kätte. Ta mõisteti kahekümne viieks aastaks sunnitööle, sellele utoopilisele karistusajale lisandus veel viieks aastaks asumisele saatmine. Tagasi okupeeritud Eestisse sai Alfred naasta 1981. aastal, tema tagakiusamine lakkas alles laulva revolutsiooni aastatel.

Alfred Käärmanni algatusel on Eesti Vabariigi põhiseaduse preambulisse kirjutatud põhimõte, et Eesti riik ja selle põhiseadus peavad tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade.

Alfred Käärmann oli iseseisvuse taastamisel üks aktiivsemaid mehi Võrumaal: aitas Kaitseliitu taasluua ja valiti Eesti Kongressi saadikuks. Ta on avaldanud raamatuid, tuntumad neist on „Surmavaenlase vastu“ (2000) ja „Vabaduse vaim“ (2000). Teda on autasustatud Kotkaristi IV klassi teenetemärgiga.

Meil kõigil tuleb teha elus valikuid, osa neist on olulisemad kui teised. Ajaloo õppimise mõte on otsustusvõime arendamine. Ajalugu annab võimaluse vaadata eelkäijate tehtud otsuste tulemusi. Muuseumitunnis mõtisklemegi valikute üle, mis olid Võrumaa noortel 1940. aastatel. Ajastusse sisseelamiseks proovime astuda mitme päris inimese kingadesse, olgu see metsa läinud Alfred, Rootsi põgenenud Karl või koju jäänud Aleksander. Mõtleme, millised olid nende valikud ja mida meie nende asemel teeksime. 80-aastane distants nendest sündmustest annab meile võimaluse teada saada, millised olid nende valikute tagajärjed.

Muuseumitund „Metsavend Alfred Käärmann ja 1940. aastate valikud“. Teema: ajalugu, ühiskonnaõpetus. Seos õppekavaga: 20. sajandi ajalugu, kodukoha lugu.

Tunni tellimiseks võta ühendust muuseumi peavarahoidja Mirja Otsaga  /Mirja.Ots[at]wi.ee  tel.562 97354/

 

 

Muuseumitunnid 2022/23 õppeaastal 

I poolaasta

1. Maaliline sügis on käes     7.-22. september

Räägime muutustest looduses seoses sügise saabumisega. Tutvume erinevate köögiviljadega, saame teada kui kasulikud nad meie tervisele on. Maitseme mõnda köögivilja. Tutvume toidupüramiidiga. Vaatame  näitust “Teisel pool Võru.” Mängime ja maalime, aga ilma pintslita!

 

2. Mihklipäev    26.-30. september

Talupoja aastaringis on mihklipäev väga tähtis, siis lõppevad välitööd ja algavad tubasemad tegemised. Mihklipäev on alati olnud tore  ja oodatud, sel päeval tööd ei tehtud, peeti hoopis laatu ja peremees maksis sulastele tehtud töö eest. Programmis tutvume mihklipäeva kommetega, mängime ja meisterdame.

 

3. Inimese 5 meelt    5.-27. oktoober

Tutvume inimese 5 meelega. Teeme katsetusi, kus paneme proovile erinevad meeled. Näiteks proovime kompimise abil esemeid ära tunda. Räägime ja proovime, kuidas mõjutab ühe meele kadumine inimese elu (n: kui inimene ei näe, kas ta tunneb siis lõhnu paremini? Kuidas saab süüa nägemata? Jne.) Mängime mänge, kus kasutame oma meeli.

 

4. Leivatund     11.-21. oktoober

Tutvume teraviljadega, leivategemiseks vajalike tööriistadega, räägime leivateost. Proovime jahvatada jahu nagu kiviajal. Vaatame, kas tunneme ära erinevaid teravilju ja teame, mis neist valmistatakse. Maitseme leiba!

 

5. Puu – üks vägev materjal      5.-27. oktoober

Tutvume erinevate puuliikidega. Tunneme ära puu liigi lehtede ja okste järgi. Saame teada, mis puust vanasti erinevaid tööriistu tehti. Mõnda tööd proovime teha. Kinnistame teadmisi läbi mängude, meisterdame.

 

6. Hingesaun     1.-25. november

Räägime hingedeajast ja hingesantidest. Kuna  2023.aasta on suitsusauna aasta, siis tutvustame muuseumis meie esivanemate saunas käimise tarkusi. Võrumaal on sauna peetud pereliikmeks, keda sisenemisel teretati. Usuti, et sauna tuleb minna alati hea tujuga. Saun oli kui pühapaik, kus raviti haigeid, sünnitati, pesti ka surnuid. Tähtsal kohal oli saunaviht, proovime meiegi ära arvata, millest on tehtud vihad. Mängime ja meisterdame.

 

7. Mardipäev     7.-11. november

Tutvume mardipäeva kommetega. Mängime läbi mardiõhtu. Vaatame, mida tegid mardid, mida pidi pererahvas tegema. Mõned julgemad maskeerime ära. Mängime, mõistatame, meisterdame ja laulame.

 

8. Kadripäev     21.-25. november

Tutvume kadripäeva kommetega. Kuna kadrid pidid ilusad ja valged olema, maskeerime meiegi ennast ära. Meisterdame endale kaunistuse. Laulame, mängime, mõistatame.

 

9. Jõuluprogramm    5.-20. detsember

Tutvume vanade jõulukommetega ja piparkookide saamislooga. Piparkooke valmistati juba keskajal, neid valmistati puidust vormide abil ja kuna  toorained olid väga kallid said piparkookidega maiustada ainult jõukad inimesed. Programmis vaatame pilte vanadest piparkoogivormidest, saame suu magusaks, mängime ja meisterdame.

Muuseumitunni kestus 1,5 tundi, hind osavõtjatele 3.-

Täpsem info  ja registreerimine tundidest osavõtuks muuseumiõpetaja Laglelt

Lagle.Lindenberg[at]wi.ee

Lagle.Lindenberg[at]gmail.com

tel.56616862

 

II poolaasta

1. Mäng kaaludega    11.- 26. jaanuar

Muuseumis on palju erinevaid kaalusid. Tutvume nendega ja vaatame, mida erinevate kaaludega kaaluti. Proovime ka ise erinevaid asju kaaluda. Teeme kaalumise mänge ja meisterdame.

2. Kindaprogramm   11.- 26. jaanuar

Tutvume kinnaste kandmise traditsioonidega, erinevate kindakirjadega ja nende nimetustega. Vaatame muuseumikogus olevaid kindaid. Paneme proovile näpuosavuse.

3. Küünlapäev    1.-9. veebruar

Saame teada, mis päev on küünlapäev. Mis siis tehakse? Räägime veidi mesindusest ja mesilindude imepärasest tegevusest. Saame neist nii mõndagi huvitavat teada. Mõistatame mõistatusi, mängime ja meisterdame.

 

4. Sõbrapäev     13.-17. veebruar

Tutvume sõbrapäeva kommetega. Eestisse jõudis see päev alles 1987. aastal, sel ajal hakati koolides korraldama ka selle puhul popp-poiste ja tüdrukute valimisi. Meiegi lähme ajas tagasi ja proovime, mis ülesandeid pidid siis noored täitma. Valmistame sõbrale ka väikese kingituse. Teeme ühe hea ampsu.

 

5. Vastlapäev   15.-23.  veebruar

Räägime vastlapäeva kommetest, ennustame luude abil. Teeme vurri, laseme liugu, ajame vastlad kotti, mängime ka teisi mänge. Küpsetame karaskit. Meisterdame.

 

6. Kevadekuulutajad looduses     6.-31. märts

Räägime kevade saabumise märkidest. Vaatame, millised linnud meile esimesena kohale jõuavad, millised lilled kasvama hakkavad. Kinnistame läbi mängude Eestis elevate tuntumate lindude nimesid. Proovime ka lilli ära tunda. Meisterdame.

 

7. Rahvarõivaste programm        6.-31. märts

Tutvume muuseumifondis olevate rahvarõivastega. Räägime nende kandmiskommetest, lõngade värvimisest, mustrite kujunemisest. Lahendame mõned ülesanded ja proovime ka ise midagi ilusat luua.

 

8. Lihavõtted ehk munapühad        3.-6. aprill

Räägime lihavõtete kombestikust, peseme nägusid kasemahlaga. Lööme pajuurvastega, seome punaseid paelu okstele, otsime mune ja veeretame neid. Mängime veel teisigi traditsioonilisi mänge ja meisterdame.

 

9. Jürikuu tegemised    12.-20. aprill

Jürikuu on talus olnud väga toimekas, siis said alguse kevadtööd väljas. Üle pika aja lasti kari välja, valiti tallu uued sulased, karjapoistel hakkas tööaeg pihta. Vaatame kõik tähtsamad jürikuu toimingud üle. Teeme tööd, tutvume vanade tööriistadega, proovime rehetare sisustada, käpajälgi tuvastada. Mängime ja meisterdame.

 

10. Volbriöö salapära    24.- 28.  aprill

Räägime volbripäeva kujunemisest. Kas teadsid, et lõkke süütamine volbriööl on väga vana komme? Loitsime meie mängulõkkel. Teeme luuajooksu ja luuaviset, otsime ussikesi. Valime peanõia ja meisterdame.

 

11. Vana-aegne koolipäev      3.-12. mai

Loeme Jakobsoni lugemiseraamatut ja “Meie isa” palvet. Rehkendame puupulkadel. Proovime kirjutada linnusule, tavalise sule ja tindiga. Teeme karglemise tundi, ulakamad paneme hernestele põlvitama.

 

12. Elu ümber Tamula    15.- 26. mai

Vaatame, kuidas on Tamula järv läbi aegade muutunud, mida head on meile järv andnud. Saame teada, et juba kiviajal elati selle järve ääres. Uurime muuseumifondis olevaid kalapüügiriistu. Püüame mänguliselt kalu ja meisterdame.

 

13. Kuidas päästa maailm?    3.-31.  mai

Inimene on teinud loodusele palju kahju. Räägime ülemaailmsetest keskkonnaprobleemidest – kliimasoojenemisest, jäätmeprobleemidest, taime-ja loomaliikide hävinemisest, veekriisist, happevihmadest jne. Proovime jäätmeid sorteerida. Meisterdame taaskasutavatest materjalidest.

 

14. Muuseumi mänguasjad   1.- 9. juuni

Vaatame muuseumikogudes olevaid mänguasju. Tutvume materjalidega, millest vanasti mänguasju tehti. Arutame lastega, kust vanasti üldse mänguasju saadi? Vaatame ka pabernukke. Mängime muuseumis olevate mänguasjadega. Teeme endale ühe mänguasja.

 

15. Nutikuse tuleproov   1.- 9. juuni 2022

Tänapäeval on väga populaarsed igasugused tuleproovid, seetõttu otsustasingi panna proovile meie laste nutikuse, osavuse, kiiruse ja julguse. Küsin krutskiga küsimusi, mõistatusi, mängime  mänge  nii kiiruse kui ka osavuse peale. Lahendame erinevaid ülesandeid nii koos kui üksi.

 

 

 

2021/22  õppeaasta

II poolaasta

1.Nutikuse tuleproov   13.-28. jaanuar 2022  1.- 6.klass

2. Kindaprogramm  24.jaanuar -4. veebruar  5. – 9.klass

3. Sõbrapäev – pop-lastepoisi ja pop-tüdruku võistlused  7.veebruar – 14. veebruar   lasteaed, 1.- 6.klass

4. Vastlapäev – 21.veebruar – 4. märts   lasteaed, 1.- 6.klass

5. Vanavanemate peen käsitöö 8.-30. märts   5.- 9.klass

6. Meie kaunid rahvarõivad – 7.-30. märts   lasteaed, 1. – 9.klass

7. Talupoja aastaring – 4. 23. aprill   lasteaed, 1.- 6.klass

8. Munadepühad – 7.-14. aprill  lasteaed, 1.-6.klass

9. Vanaema “nõiaköök” – 2.-13. mai  lasteaed, 1.- 6.klass

10. Kiviaeg – 16.mai-3.juuni lasteaed, 1.-6.klass

11. Mängimine teeb meele rõõmsaks! 1.-10. juuni  lasteaed, 1.-5. klass

12. Jaanipäev toob suve!  6.-10.juuni  lasteaed, 1. 6.klass

I poolaasta

1. Sügise seitse nägu   8.-17. september    lasteaiale, 1.-3. klass

2. Teadlaste Öö Festivali raames Toidunädal   20.-24. september   lasteaiale, 1.-3. klass

3. Muuseumimatemaatika  27.september -1. oktoober lasteaia vanem rühm, 1.-6. klass

4. Meie meeled ja toidupüramiid  5.-15 oktoober       lasteaiale, 1.-5. klass

5. Leivatund  18.-28. oktoober   lasteaiale, 1.-3. klass

6. Mardipäev  4.-12. november   lasteaiale, 1.-3. klass, 4.-6. klass

7. Kadripäev  18.-25. november   lasteaiale, 1.-3. klass, 4.-6. klass

8. Magus maailm   1.-22. detsember    lasteaiale, 1.-3. klass, 4.-6. klass

Aastaringselt toimuvad tunnid

Muuseumitund 1940. aastate valikud   7.-9. klass, gümnaasium

Muuseumitund Ajaloo allikal   4.-6. klass, 7.-9.klass

 

Vaata kõikide Vana-Võromaa muuseumite muuseumitundide ja teemaõppe infot 2022/2023 õppeaastal Karilatsi Vabaõhumuuseumis, Mõniste Talurahvamuuseumis, Vana-Võromaa Kultuurikojas ja Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis:

https://wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis

 

Pildimeenutusi muuseumitundidest

“Mardid jõudsid muuseumisse”

Vana-Võrumaa kultuurikojas toimuvad mardipäeva teemalised muuseumitunnid. Piltidel olevad “mardid” jõudsid meile Parksepa lasteaiast. Fotod 2017. aastast

 

“Kii-kaa, kii-kaa, laske kadrid sisse tulla”

Selliste laulusõnadega palusid väiksed kadrid luba sissetulekuks. Kadrinädal Vana-Võromaa kultuurikojas.

Kadridele esitatakse tarkuseteri. Kadritüdrukud kaunistavad kadrikübara ja poisid saavad valida lamba- või hanemaski vahel.

Head karjaõnne!

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid

Videotutvustused

Vana-Võromaa Kultuurikoda