Katrin Kasesalu mälestusnäitus

6 juuni, 2019

Vana-Võromaa kultuurikoja muuseumisaalis on avatud  Katrin Kasesalu (14.05.1956 – 20.01.2018) moekavandite väljapanek.

Võrus sündinud ja siin keskkooli lõpetanud  Katrin Kasesalu alustas Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis (praeguses EKAs) moealal õpinguid 1978. aastal, saades diplomi 1983. Algaja moekunstniku unistuste töökoht toimetaja ja illustraatorina ajakirjas Siluett (1983–1984) kindlustas veelgi hoogsama karjääri Tallinna Moemaja – tollase Eesti moekeskuse – kunstnikuna (1984–1994). Arvukad kaastööd ajakirjadele Siluett, Nõukogude Naine ja Eesti Naine ja Tallinna Moemaja moedemonstratsioonidel esitletud kollektsioonid tegid kunstniku laiemalt tuntuks.

Moemaja tegevuse lõpetamise järel töötas Katrin kunstnikuna väikefirmas Modern (1990–1992), kunstikombinaadi ARS tekstiiliateljees (1994–1995) ja kudumitootmises Uljas & Daughters (1998–1999). Aastail 2000–2017 töötas ta Akadeemilise Raamatukogus paberirestauraatorina.

Näitus on tagasivaateline austusavaldus  1980. aastate ja 1990. aastate esimese poole eesti moekunsti ühele säravamale esindajale.

Väljapanek jääb avatuks septembri alguseni.


“Abstraktne hüperreaalsus”

9 mai, 2019

 

 

Maalikunstnik Katrin Piile isiknäitus Võrus  „Abstraktne hüperreaalsus“ on mõtteliseks jätkuks autori eelmise aasta näitusele Haus galeriis Tallinnas

Võru väljapanekul saab näha vormilt abstraktseid maale, hüperrealistlike maalidokumentatsioone, väikest ruumiinstallatsiooni ning üksikuid objekte, mis kõik kokku moodustab ühe tervikliku näituse. Autor on andnud lubaduse ka ise pikemalt Võrus viibida ja galeriis oma molberti üles seada (täpsem teave meie facebooki lehel).

Näitus jääb avatuks 26. juunini.


“AJATUS”

22 märts, 2019

 

 

Vana-Võromaa kultuurikoja galerii saab taas võõrustada meie võrratute käsitöömeistrite loomingut. Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu korraldatud  väljapanek „AJATUS“ on pärast külastajate rohkeid näitusi Tallinnas Katariina kirikus ja Eesti Rahva Muuseumis jõudnud Võrru.

Kuraatorid Mae Kivilo ja Kaarel Kuusk on koos 32 käsitöömeistriga loonud  ajatute tehnikate planetaariumi, mis tõstab esile  rahvapärimuse kirjad ja rütmid. Näituse idee –  soov näidata igiammuseid teada-tuntud materjale ja töövõtteid uue nurga alt on kummardus, õigemini südamest tulev hümn eestlaste ajaga kogunenud käsitööoskusele, maitsele ja materjalitunnetusele ehk sellele, mis tallel Eesti Rahva Muuseumis ja mida meistrid üle Eesti elus hoiavad ja uute põlvkondadega jagavad.

Täname Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liitu, näituse kuraatoreid ja meistreid, AD Experti

ja meie toredaid abilisi Indrekut ja Laurit, tänu kellele „planetaarium“   vaatajatele avaneb.

Kohtumiseni ajatus käsitöömaailmas!

 

 

Näitusel osalevad

Urmas Veersalu- rookroon

Eve Tiidolep- märgvilditud kangas lõikamise tehnikas

Lembe Maria Sihvre- Läänemaa tikand

Mareli Rannap- pilutehnikad Sõrve meestesärgi ainetel

Alliki Oidekivi- Muhu tikand

Liina Langi- Haapsalu salli ainetel

Katti Muru- märgvilditud kangas. Kihnu lambavillast kootud kõlavöö ja kaaskuraator Toomas Mägi linnud pronksivalu tehnikas,

Marju Tamm- kurrutatud kangas Vormsi seeliku ainetel

Angelika Nöps- niplispits

Andres Rattasepp- traditsiooniline tohutöö

Külli Jacobson- silmuskudumine kirikinda tehnikas

Anu Randmaa- roosimine Tõstamaa kinnaste ainetel, kaasautoriteks meistrid: Juuli Aavik, Zeena Kask, Silvi Heindla, Anu Pink- silmuskudumine, kirikindad ja koekirjad

Mirje Sims- Haapsalu sall, kaasautorid Haapsalu Pitsikeskuse meistrid: Heli Huul, Enbi Hunt, Mare Kadanik, Aasa Jõelaid, Silvi Koppelmaa, Ilme Kaaberma

Ulve Kargro- heegeldatud Seto pits

Airi Gailit- heegeldatud seened seentega värvitud lõngades

Aet Reha- Hiiumaa heegelpits

Kristina Rajando- traditsiooniline nahatöö (nahk, sooled, mahu, jäärakotid)

Liis Luhamaa- telgedel kootud kangas, käsitsi kedratud ja potisinisega värvitud lõngad

Julika Roos- lambavillast ja erinevate loomade karvadest käsitsi kedratud villane lõng

Maret Sikstus- kootud kalavõrk

Katre Arula- lapitöö autoritehnikas

Katrin Kabun- silmuskudumine Eesti maalamba villast

Kadi Pajupuu- multiweave-tehnika

Merle Suurkask- telgedel kootud kangas

Margus Rebane- vitspunumine

Piia Rand- kirivöö

Anu Pink – silmuskudumine

Väino Niitvägi- sepis

Joonas Kiri- sepis

Kristi Jõeste- silmuskudumine kirjamise tehnikas

Jane Nikola- pronksspiraalkaunistused e. vaselised

Meelis Kihulane- painutatud puit, puidulõige.

Täname Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liitu, näituse kuraatoreid ja meistreid, AD Experti

ja meie toredaid abilisi Indrekut ja Laurit, tänu kellele „planetaarium“   vaatajatele avaneb.

Kohtumiseni ajatus käsitöömaailmas!


Puud ja inimesed

7 veebruar, 2019

Vana – Võromaa kultuurikoja galeriis on avatud põhjalik ja õpetlik näitus puidu rahvapärastest kasutusviisidest.
Näituse autor Meelis Kihulane, vilunud tisler, mööblirestauraator ja puukäsitöömeister, on võtnud südameasjaks tutvustada traditsioonilisi töövõtteid kasutades ja materjali omadusi jälgides puidu erinevaid kasutusvõimalusi. Näituse tarbeks on valminud hulk taludes kasutusel olnud  tarberiistu. Lisaks esemetele on stendidel informatsioon 15 puuliigi olulisusest ja kasutusvõimalustest.

Näituse autor leiab, et teadmised eestlastele nii olulisest käsitööharust on hääbumas või juba kadunud, seetõttu on tema missiooniks  vanu oskusi taaselustada, propageerida ja edasi anda.

Näituse idee ja  pealkiri pärineb Ants Viirese samanimelisest raamatust ja on austusavaldus tuntud etnoloogile.

Näitus  ja teadmised on tulnud meie juurde -heal näitusekülastajal ei jää muud kui kohale tulla, üllatuda, tunnetada, meenutada ja tarvilikke teadmisi enda tarbeks ära kasutada. Kohtumiseni näitusel!

 

 


Värvikad tekstiilid loovad jõulumeeleolu

14 detsember, 2018

Kultuurikoja galeriis on vaatajat rõõmustamas uus  ja südantsoojendav väljapanek.

Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus toob juubeliaastal välja seosed mitme põlvkonna oskuste, erinevate ajastute peegelduste ja rahvusvärvide vahel.

Värvikates teostes ühinevad traditsioonid ja innovaatilisus, mitmed erilised ja hästituntud tehnikad, unikaallooming ja disain. Koos erialaliidu liikmetega osalevad näitusel ka tudengid – uus põlvkond oma värskete mõtete ja julgete tõlgendusviisidega.

Näitusel näeb 29 autori teoseid  ja väljapaneku kujundas üheks värvirõõmsaks ja kordumatuks tervikuks Madis Liplap.

Rõõmsameelsest ja värvikirevast väljapanekust saab rõõmu tunda kuni 27. jaanuarini.

Kohtumiseni!

 

 


Eesti oma sinine

2 november, 2018

 

Kultuurikoja galeriisse on jõudnud kolmas Eesti Vabariigi 100.aastapäeva kingituseks valminud näitus. Sedapuhku on tegu Pärnu Muuseumi ja EKA moeosakonna ühisprojektiga  “Eesti oma sinine”. Noored moetudengid on süvenenud pärandkultuuri ning looduse omavahelistesse seostesse ja otsinud sinist värvi looduses leiduvatest taimedest. “Sinine värv kirjeldab meie rahvust, väärtusi ja kultuurilugu harukordselt hästi – natuke külm ja põhjamaine, natuke sügav ja vaikiv, esmapilgul kättesaamatu ja kauge,” selgitab EKA moedisaini osakonna juhataja Piret Puppart.

Milliseid toone noored moekunstnikud loodusest leidsid ja millised rõivakollektsioonid  sellest valmisid, saabki näha näitusel, mis jääb avatuks kuni 9.detsembrini.

Näitust kureerib: Aleksandra Lehte (Pärnu Muuseum)

Näituse valmimist toetasid  Riigikantselei EV100 korraldustoimkond ja SA Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.

Võrus toimuvat näitust toetas  Eesti Kultuurkapital ja aitasid teostada Pärnu muuseum, EKA moeosakond, Leeri Lillesalong, ADexpert, Ilumäe talu, Lauri Kütt

.

 

 


“Eesti naine Soomes”

29 september, 2018

 

Alates 27.septembrist on Vana-Võromaa kultuurikoja galeriis võimalik tutvuda kunstnik Liina Siibi  EV100 kunstiprogrammi „Rändajad ja kohanejad“ kuuluva suurprojekti „Eesti naine Soomes“ I osaga. Näituse keskmes on viimastel aegadel Soome tööle ja elama läinud naised. Kunstnik keskendub võõrsil kohanemisele ja kohandumisele ning uue kogukonna võimalikkuse teemale.

Näitus jääb avatuks 28.oktoobrini. Näituse käigus on kavas vestlusringid ja etenduslikud väljaastumised. Jälgi sündmusi meie Facebooki lehel.


Ma kuklas tunnen

1 august, 2018

Põlvamaa juurtega noor kunstnik toob vaatajate ette oma viimase paari aasta loometöö viljad. Sügatrükitehnikas graafilised lehed jutustavad erinevaid lugusid, mille tõlgendamiseks on vaatajatele antud vaba voli. Lisaks saab näha kahte animafilmi, mille režissööriks Yyhely on.

Yyhelü Hälvin on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia animatsioon bakalaureuseõppe  cum laude. Tegeleb aktiivselt estamgraafikaga, meelisvaldkonnaks on sügavtrükitehnikad.

Näitus jääb avatuks 15. septembrini.

Kohtumiseni näitusel.


LIUSTIKE ELEEGIA

21 juuni, 2018

Eestis üles kasvanud ja New Yorgis elav kunstnik Jaanika Peerna toob juunis Eestisse uue versiooni oma maailma eri paigus kahe aasta jooksul arendatud “Liustike eleegia” projektist, mis koosneb sajast õhukesest plastpaberist elemendist koosnevast installatsioonist ning koostöös publikuga sündivast performance’ist, mille käigus nii valmib kui ka sulab 15meetrine joonistus. Lisaks skulpturaalsele installatsioonile on näituse osaks joonistused, mis sisaldavad eri tugevuse ja suunaga loodusenergiat.

Projekt algas ArtDepoo galeriis Tallinnas ja  20.juunist 29.juulini on näitus avatud Vana – Võromaa kultuurikoja galeriis

Kohtumiseni Võrus!


Galeriis kohtuvad Henrik Martin ja Yimbino Vegan

11 mai, 2018

 

Ungari maalikunstnik Henrik Martin elab Budapestis ja on lõpetanud Ungari Kaunite Kunstide Akadeemia. Maalikunsti kõrval on kunstniku suureks kireks ka skulptuur. Martin on osalenud näitustel Ungaris, Prantsusmaal, Indias, Eestis. Tema teoseid on erakogudes ja Ungari muuseumis.

Henrik Martin on huvitatud asjadest, mis kannavad igaviku ideed, on inspireeritud idamaade filosoofiast, hermetismist ja kosmoseuuringutest. Oma töödes käsitleb ta ego puudumist ja seab selle olemasolu kahtluse alla. Põhiküsimused, millega kunstnik tegeleb, on universaalsed ega sõltu riikidest, kultuuridest ega ajastutest. Ta keskendub inimese eksistentsi uurimisele.

Võrus tutvustab kunstnik Vidya-seeriat, kus teosed viitavad introvertsele enesehinnangule.

 

 

 

 

 

Jimbino Vegan on kunstnik, kes elab küll Suurbritannias Bristolis, kuid on alates 2007. aastast külastanud igal aastal Eestit..

Rõõmuga oli ta nõus näitama Võru publikule taieseid, mis on valminud Eestis enam kui kümne aasta jooksul – sealhulgas portreed, linna- ja maamaastikud ning skulptuurid. Teosed annavad ülevaate viimase kümnendi jooksul Eestis toimunud muutustest. Näitusel on väljas ka mõned Liibanonis maalitud teosed, mis valmisid kunstniku reisil Süüria põgenike -laagrisse. Sinna viis teda soov aidata lapsi kunstiprojektide kaudu, aga ka huvi näha oma silmaga, mis olukorras on selle piirkonna inimesed.

Näitusel näeb kahte sarja: “Liibanon, märts 2018” (akvarellid) ja “Muutuv Eesti” (akvarellid ja keraamilised skulptuurid).

 


Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Vana Võrumaa muuseumid