Muuseumi püsinäitus annab kokkuvõtliku ülevaate Võrumaa ajaloost.

Vaata ülevaadet püsinäitusest: https://www.youtube.com/watch?v=SukSzhhDCFs&t=2s

Video autor Lauri Nagel

IMG_4293

Esimesed märgid inimasustusest Võrumaal on pärit Roosisaarelt ja ulatuvad 8000 aastat tagasi. Vanima asustusaja väljapanekut ilmestavad mammuti võhk, tarva sarved, mehe ja naise matus koos kaasapandud hauapanustega, samuti juhuleidudena ja arheoloogilistel väljakaevamistel leitud töö-ja tarberiistad, ehted ning Rõuge linnuse makett.

Muistse vabadusvõitluse, Liivi- ja Põhjasõja aegu on jäänud meenutama Võrumaalt leitud kivikuulid, mündid, ehted, tinast joogikann ja muuseumi varade hulgas vanim trükis 1644.aastal Nürnbergis trükitud piibel, pühendusega Rootsi kuninganna Kristinale.

Võru linna asutamist 1784.a. märgivad linna vapp ja plaan, 1775.a. kubermanguseadus ja koopia keisrinna Katariina II ukaasist.
Interjööridena on kujundatud talutare, legendaarse metsavenna Alfred Käärmanni juhatuste järgi rekonstrueeritud metsavenna punker ning rätsepa ja kingsepa töönurk. Näha saab Võrumaa legendaarsete orelimeistrite, vendade Kriisade tööriistu ja lõõtsameister August Teppo pilli.

 

IMG_4272Ülevaade on antud Eesti Vabariigi sünnist ja Vabadussõja aegadest Võrumaal. Tutvustatakse põllumajanduse arengut ja haridus- ning seltsielu. Eksponeeritud on Võru Kandle Seltsi ja „Kandle” ning „Maarah” teatri materjale. Tutvustatakse Võrumaalt pärit kirjanikke, kunstnikke, teadlasi, muusikuid ja sportlasi.

Muuseumis saab tutvuda  võru keele ajalooga ning vaadata  väikest väljapanekut UNESCO kultuuripärandi nimistusse kantud võrokeste suitsusaunatraditsioonist ja teha virtuaalne saunatuur.

Ekspositsioonisaalis vahetuvad temaatilised fondiväljapanekud ja viiakse läbi koduloo ja ajalooteemalisi muuseumitunde kooliõpilastele  ja rahvakalendri tähtpäevadega seotud tegevustunde  lasteaia ja noorema kooliastme õpilastele.

IMG_4318

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid

Videotutvustused

Vana-Võromaa Kultuurikoda