Läbi haruldaste mööbliesemete jutustab näitus “Mööbel tuli külla” kohaliku talumööbli kujunemisloost Euroopa suurstiilide taustal. Restauraatorite Enn Tedre ja Pille Suurna käe alt läbi käinud mööbliesemed visandavad kujukalt eeskujusid, mis sageli pärinesid just mõisast ja kohalikust kirikuruumist.

Eesti taluarhitektuuri uurija Karl Tihase on öelnud, et kuigi talurahvas ei saavutanud erilist arengut interjööris, ei saa sama väita mööbli kohta. Kõik, mis mõisates ja sakste kodudes silma rõõmustasid – toolid, sohvad, kirjutuslauad – jõudsid aja jooksul ka jõukamatesse taludesse. Enne vabrikumööbli laialdast kasutuselevõttu meisterdasid talumehed oma mööbli ise või lasid need teha küla vilunuimal puutöömehel, kes seadis eeskujuks tolleaegse mõisa- ja linnamööbli. Nii jõudsid tuntud kunstistiilide mõjutused ka talutarre.

Näituse on koostanud Eesti Vabaõhumuuseumi teadur Liis Serk ning mööblirestauraatorid Enn Tedre ja Pille Suurna, kelle kogust eksponeeritud mööbliesemed pärinevad.

Esmalt Carl Robert Jakobsoni Talumuuseumi veskisse loodud näitus (2018) on olnud väljas veel Harjumaa Muuseumis (2019), Eesti Vabaõhumuuseumis (2019) ning Alatskivi lossi palvelas (2020).

Vana-Võromaa kultuurikoja galeriisse jääb näitus 14.märtsini

 

Uudiste arhiiv

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid

Videotutvustused

Vana-Võromaa Kultuurikoda