Muuseumi  kogusse on jõudnud kapral Bernhard Plaksole annetatud Vabadusrist, Eesti vabadussõja mälestusmedal ja medal Par Latviju ning nendega seotud dokumendid. Muuseum on tänulik perele, kes on mälestusesemeid siiani hoolikalt hoidnud ja tütretütar Evi Sabrele, kes need nüüd muuseumile annetas.

„Eesti Wabaduse Rist on asutatud Eesti Wabariigi wäljakuulutamise aastapäewal 24. weebr. 1919. a. autasu tähena andmiseks neile, kes on üles näidanud Eesti iseseiswa wabariigi loomise töös silmapaistwaid ja kasulikka teenuseid kui sõjalises nii ka kodanlises tegewuses,“ on kirjas aprillis 1919 vastu võetud ordeni loomise seaduses. II liigi Vabadusristi anti isikliku vapruse eest. Ainult sellel liigi ordeni südamikus on punane värv, mis viitab lahingus korda saadetud sangaritegudele, kus tuli ka verd valada. Rahvas kutsus seda autasu seetõttu ka Vereristiks.

Vabadusristi kavaler Bernhard Plakso(o) sündis 20. juulil 1895 Võrumaal Timo vallas väiketalupidaja peres. Ta õppis Tsolgo algkoolis. Osales vabadussõjas ja teda autasustati Vabadusristi ja 10-hektarilise autasutaluga Vana-Koiolas. Sõja ajal haigestus tuberkuloosi, mis andis ka hiljem tunda. Bernhard Plakso(o) suri 17. aprillil 1939 ja on maetud Põlva kalmistule.

 

Foto ühest kogusse lisandunud dokumendist.

 

 

 

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Uudiste arhiiv

  Vaata ka

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid

  Videotutvustused

  Vana-Võromaa Kultuurikoda