Aasta tagasi, olles seotud  TEKSTIIL 100 TÄNA ülevaatenäituse kujundamisega Võru galeriis, sai  Võrust, selle ümbrusest, võrokestest ja nende vaimustavalt rikkast keelest  Tallinnas elavale ja töötavale kunstnikule mitme tähendusega magnet. Kauge kuid lähedane… . Seda peab ta juhuse ja saatuse kokkumänguks  Näitus RETRIIT on pühendatud vahetutele, oma igapäevase elu keskel toimetavatele võrokestele, et jagada kunstniku isiklikke kiindumusi, veendumusi, unistusi, avastusi, seisukohti ning saladusi.

Kaire Tali oli aktiivsest loomingulisest tööst Katariina Gildi Tekstiilistuudios eemal kaks aastat, nimetades seda aega Kaire Tali plakat A1 loominguliseks pausiks.

“See näitus tähistab selle pausi lõppu: kõnelen, olen jälle olemas… igas mõttes. Kui kaks aastat tagasi Katariina Gildi tekstiilistuudio oravarattast välja astusin, sain tunda kui väga ma muutust vajasin. Sõna retriit on minu jaoks omandanud hulgaliselt tähendusi. Tagasi tõmbumine intensiivsest suhtlemisest ja igapäevasest efektiivsest toimetamistest lülitas mu välja argimürast ja andis hinges ruumi millelegi suuremale. Rahulik aeg iseendaga on mind tasakaalustanud. Varem ei pidanud ma vajalikuks oma tegevust eesmärgistada ning ennast tunnetada, vaid tegutsesin harjumuspäraselt, energiat pillates. Pagendades end vabatahtlikult turvalisest ja tuttavast keskkonnast, andsin või pigem siiski võtsin endale aega. Ja kinkisin seda vabatahtlikult kõikjale ja kõigile. Tegelesin vaid sellega, mida hetkel oluliseks pidasin, tunnetasin kohustuste ja õiguste balanssi. Nautisin vabadust. Kaotasin kahe aasta jooksul mitmeid lähedasi aga läbi kurbuse kulgedes leidsin enda jaoks ka uusi väärtusi. Proovisin jätta muretsemise, avastasin, et pole vaja igale poole jõuda ning kõigega korraga tegeleda. Sain teada, kui hea on tunnetada muutust, minus endas ja ümberringi. Samas ümbritsesin end mulle tähtsate asjadega, mis enamasti polegi asjad. Kuigi meeldib elada tulevikule avastasin, kui tähtsad on mulle ammused mälestuskillud ja emotsioonid. “

RETRIIT  on  kaheaastase nn tööpausi ehk vabatahtliku loomingulise pagenduse lõppakord. Näitus on loodud ja koostatud just selle galerii jaoks, seega pole Vana-Võromaa Kultuurikoda lihtsalt üks juhuslik näitusepaik.

Kaire Tali (s. 1960) sai kunstihariduse ERKI-s 1978-83. Töötas seejärel disainerina vabrikus “Tekstiil” ja tiraažikunstnikuna moefirmas “Hame”, kavandas tooteid ka ARS-i tekstiiliateljeele. On olnud Käsitööalbumi ja Sirje koostaja-toimetaja. Alates 1995 aastast vabakutseline ning tarbekunstnike ühenduse Katariina Gild asutaja ning aktiivne liige. 1997. aastal ühines koos 6 vaibakunstnikuga tänaseni edukalt tegutseva rühmitusega “Vaba tahe”. Kaire esineb näitustel aastast 1979, on Eesti Disainerite Liidu asutajaliige, Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu liige.

retreat [re`tri:t] ing k eemalduma, taganema, loobuma, vältima, kõrvale hoidma

Näitus on avatud 3.03 – 28.03


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Uudiste arhiiv

  Vaata ka

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid

  Videotutvustused

  Vana-Võromaa Kultuurikoda