lars_plakat_voru

Lars Winther (sünd.1959) on Põhja-Taanis Aalborgis tegutsev iseõppinud kunstnik ja luuletaja, kes on maalimisega tegelenud alates 2004.a. Winther kuulub 1996.a. Taani Kirjanikke Liitu, ta on avaldanud mitu luuleraamatut ning armastab oma luulet ka avalikult esitleda. Tema maalide kohta on üks taani kunstiajaloolane tabavalt öelnud, et tegemist on kaasaegse naivismiga läbi Rubiku kubiku prisma.

Taani kunstiajaloolane Maria Stensgard Paulsen :

Taani kunstniku Lars Wintheri teostes ei ole raske tuvastada naivistlikku perspektiivi. Tema kihavatel linnamaastikel puuduvad perspektiivireeglid, mistõttu sealsed inimesed, loomad ja taimed liiguvad majade vahel justkui ringiratast. Mitmed tema teosed ongi maalitud nii, et neid tuleb vaadata mitme erineva külje pealt. Kunstniku jaoks on tegemist teadlike matemaatiliste arvutuskäikudega, kus näitusekomplekti tõeliseks kogemiseks tuleb seda näha tuhandel eri viisil!

Wintheri palett koosneb põhivärvidest: punasest, kollasest ja sinisest, maalide taust on enamasti must. Ta komponeerib maalidel erinevaid detaile nii, et  moodustuksid keerulised visuaalsed maastikud, mida hoiavad koos elementaarsed geomeetrilised kujundid  nagu ring, ruut ja ristkülik.

Lars Winther soovib näidata meile tuttavat maailma tavapäratu ja ootamatu nurga alt. Värske vaatevinkel võib avaneda nii taeva poole suunatud lehma, profiilis palmipuu või tagurpidi maalitud auto vaatamisest. Miks ta nõnda teeb? Küllap tahab ta , et me ei unustaks imetleda maailma. Me ei tohiks iial tüdineda elu lõpututest keerdkäikudest!

Nii on Wintheri päike küll kollane, kuid ruudukujuline. Lisaks päikesele on nurgelised ka pilved ning kogu taevalaotus. Kuid kas pole just taevas meie maailma kõige voolitavam nähtus? Kust ta algab, kus ta lõpeb? Wintheri maalid kinnitavad, et nii taevas kui maa on avatud suurtele muutustele.


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Uudiste arhiiv

  Vaata ka

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid

  Videotutvustused

  Vana-Võromaa Kultuurikoda