Euroopa muinsuskaitsepäevad

26 august, 2020

Retk läbi Võru koolilinna ajaloo

11.septembril  2020 kell 11

Võru linnale tuntust toonud ning ajalugu ja linnapilti mõjutanud koole tutvustaval jalutuskäigul räägime lugusid ja vaatame üle Saksa eraalgkooli, Võru Tööstustehnikumi, Võru Õpetajate Seminari ja veel mitmete koolide endised asukohad.

Retk algab kultuurikoja eest (Katariina allee 11, Võru), kus asus Võru koolilinnana kuulsaks teinud Krümmeri erakool-pansionaat.

Öös on aega!

26 august, 2020

Muuseumiöö 29.augustil  18 – 23

Muuseumisaalis näitus „AJA NÄITAJAD“ – uudistada saab muuseumikogus leiduvaid ajanäitajaid.

Galeriis näitus „HÄLLI KIIGUTAJA“ Eestlaste sünnilood 100 aasta jooksul- koostöönäitus Valga Muuseumiga.

Tegevustoas valmistame pin-hole kaamera, pildistame ja ilmutame.

Väikesed kellasepad saavad meisterdada toreda parkimiskella.

Leidke aega ja kohtumiseni muuseumiööl!

Hälli kiigutajad

14 august, 2020

Alates 14. augustis saab Vana-Võromaa kultuurikoja galeriis vaadata Valga Muuseumi poolt koostatud näitust „Hälli kiigutajad“.

Valga muuseumi töötaja Marju Rebane koos Pikne Kama, Marit Külvi ja Kristel Põldmaga said tõuke Valga kogukonna õiglustunnet riivanud otsusest- sulgeda Valga Haigla sünnitusosakond 2018.a.

Näituse koostajad  süvenesid sünnituse ja laste kasvamisega seotud pärimusse ja koostasid näituse,  „Hälli kiigutaja“, mis kutsub kaasa mõtlema ja rääkima kõiki, kellel on huvi eesti rahva sünnilugude vastu. Näituse autorid  koostasid sünnipärimuse kogumiseks küsimustiku ja tegid üleskutse kogumaks esemeid, mis on seotud raseduse, sünni ja lapse kasvatamisega. Koguti lisaks vanemale teabele ka jutte ja esemeid nõukogude ajast ja tänapäevast, et saadud tulemusi võrrelda ERM-is säilitamisel olevate materjalidega. Nii saadi analüüsida, kuidas sünnitusega seonduv on viimase 100 aasta jooksul muutunud.

Näitus toob vaatajateni läbilõike sünnilugudest, lastele lauldud regilauludest ja laste sünni ning kasvamisega seotud esemetest, mis  pärinevad viimasest sajandist, keskendudes ajas muutuvatele arusaamadele sünnitusest ja lastekasvatamisest. Eksponaatideks on Eesti Rahva Muuseumi,  Valga, Võrumaa ja teiste kohamuuseumide  kogudes olevad esemed – titemütsid, -tekid, -pluusid, pudipõlled, sokid, hällid, mida täiendab emotsionaalne sõnaline materjal videol, laulukatked helikandjatel, mälestused paberil ja fotodel. Kajastatud on eri põlvkondade sünnilood ja mälestused.

Iga rahva ja rahvuse püsimise tagab häll – hoolitsemine pere, suguvõsa ja rahva hälli eest. Näitusega soovitakse austada emadust, isadust, ämmaemandaid, hällide valmistajaid, titeteki kudujaid ja hälli kiigutajaid ning säilitada infot sünniga seotud kombestikust tulevastele põlvkondadele.

Näitus jääb avatuks 4. oktoobrini

“lahtiÜhtimine”

16 juuni, 2020

19.juunist – 9. augustini on Vana-Võromaa kultuurikojagaleriis avatud näitus  „lahtiÜhtimine“

Suvenäitus  osutab erinevate põlvkondade kunstnike dialoogi abil tõsiasjale, mida argielus kiputakse unustama: kui palju tuge pakub suhtlemine oma lähedastega. Näituse mõte tuli eriolukorra karmist reeglist, kus nii loomulik laste, vanemate ja vanavanemate suhtlemine oli takistatud.

Kuraatorid kutsusid  näitusest osa võtma ühe perekonna erinevate põlvkondade kunstnikke ja palusid valida esitlemiseks neid enim kõnetanud teose oma vanemate või laste loomingust. Oli ka kunstnikke, kes otsustasid tulla näitusele ühisteosega

Näitusesaalis kohtuvad emad ja tütred Eve Kase ja Anna Kaarma, Mall Nukke ja Regina-Mareta Soonsein, Kai Koppel ja Mara Ljutjuk, Malle Leis ja Sandra Jõgeva. Oma teosed on esitanud isad ja pojad Jaan Luik ja Johannes Luik, Vilen Künnapu ja August Künnapu, Lemming Nagel ja Karl-Kristjan Nagel, Aleksander Suuman ja Imat Suuman, Andrus Kasemaa ja Markus Kasemaa, aga ka  ema ja poeg Ulvi Haagensen ja Aksel Haagensen ning vanaisa ja lapselaps Peeter Mudist ja Johanna Mudist.

Kui palju on ühist erinevate põlvkondade loojate vahel, millega nad üksteist täiendavad või millega eristuvad, saabki näha näitusel.

Näituse kuraatorid  – Reet Varblane, Jana Huul

„Peredega maalima“

Kultuurikojas avatud näitusest innustatuna saad koos pere või sõpruskonnaga samuti loomisrõõmu nautida. Galeriis ootavad Teid molbertid ja värvid. Valminud teosed saate koju kaasa võtta.

Julget pealehakkamist!

Näitus “Kai Leetet meenutades”

22 mai, 2020

26. mail 2020 möödub 110 aastat Võrumaa tantsumemme Kai Leete sünnist.

Kai Leete tuleb võrulaste mälestustesse 1960.a.septembrist kui temast sai Võru linna elanik. Kai tegevus puudutas kõiki põlvkondi – esimesed kokkupuuted nõudliku ja loomingulise  balleti- ja rahvatantsujuhendajaga Pioneerida Maja huviringides, seejärel rahvatantsutunnid nais- ja segatantsurühmades, unustamatud tantsuharjutused Kubja mändide all rahvakunstiõhtuteks valmistudes ja lõpuks sarmikad osatäitmised teatrilaval Võru Rahvateatri etendustes.

Muuseumis välja pandud näitus aitab meenutada Kai Leetet tema mitmekülgsuses. Vaadata saab  Maimu Telgi koostatud posternäitust tantsumemme elust ja tegevusest, mitmekülgset fotovalikut, Kai Leete  rahvarõivaid ja ehteid, tantsupidude rosette ja mälestusmedaleid, samuti käsikirjalisi autoritantsude kirjeldusi ja jooniseid.

Eesti Filmi Instituudi abiga saab näitusel näha ka Peeter Toominga 1977.a. valminud dokumentaalfilmi „Aastad“, kus üheks portreteeritavaks on Kai Leete.

Tule ja meenuta ning jaga oma mälestusi meie oma tantsumemmest.

Näitus jääb avatuks 23. augustini.

Uudiste arhiiv

Vaata ka