Eesti kunstnike ühisnäitus “PAUS”

24 november, 2020

Alates 28. novembrist kuni 24. jaanuarini on kultuurikoja galeriis avatud Eesti kunstnike ühisnäitus „Paus“.

Aasta lõpp on aeg, kus vaatame tagasi ja meenutame kõike tehtut, kogetut ning soovime ja planeerime tulevat. Kas paus kannab?  Nii küsivad ligi 50  Eesti  kunstnikku, kes osalevad Vana-Võromaa Kultuurkoja galerii korraldataval näitusel.

„ Näituse teema kõnetas pea sadat kunstnikku, kes avaldasid soovi ühisnäitusel osaleda. Raske südamega pidime paljudele ära ütlema, aga lõpptulemus on seda väärt, sest väljas on kõige huvitavamad kooslused – kõrvuti seisavad noored ja vanad tegijad, mustvalged ja värvirikkad tööd ning paarikümne sentimeetrised ja kolmemeetrised teosed“, räägib kuraator Stella Mõttus.

Esitatavad  teosed on väga mitmekülgsed oma tehnikas ja käekirjas, näha saab  maali- ja fotokunsti, skulptuure ja graafikat. Teosed on valminud 2020 aastal.

Näitusel osalevad:

Aet Ollisaar, Anna Maquet, Anne Vasar, Anu Muiste, Eero Ijavoinen, Eva Elise Oll, Eve Kruuse, Evelyn Grzinich, Gertrud Kinna, Hannah Harkes, Hülle Haab, Ingmar Roomets, Ines Erlemann, Jaan Luik, Jaanus Eensalu, Joanna Kuusk, Juka Käärmann, Jüri Arrak, Kaia Otstak, Kairo, Kaisa Eiche, Kalli Kalde, Karin Paumer, Katrin Piile, Katrina Kolk, Kristel Sergo, Kärt Kross-Merilo, Lemme Haldre, Liina Salonen, Liisa Kruusmägi, Luise Greta Vilo, Mall Nukke, Mara Ljutjuk, Marju Must, Martti Ruus, Per William Petersen, Piret Kullerkupp, Piret Uibotalu, Sergei Inkatov, Sirje Petersen, Stefani Vissel, Taavi Oolberg, Tarmo Roosimölder, Tea Lemberpuu, Temuri Hvingija, Tiiu Übi, Toomas Kuusing ja Ursula Sõber.

Näituse kuraatorid Stella Mõttus, Jana Huul.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

 


“Hainatego”

23 november, 2020

Võru keele nädalaks valminud võru keele kujunemisloost väljapanekut tehes hargnes meie ees lahti ühe huvitava võrukeelse luuletuse lugu. Muuseumisse toodud paberite hulgas oli üks ilma autori nimeta võru keeles kirjapandud luuletus. Autorit taga otsides küsisime nõu Võru ajalehe juures väga pikalt töötanud ajakirjaniku Liina Valperi käest, kellele meenus sarnase sisuga proosalugu lehes. Töörahva Elu 1984. aasta viimasest lehest leidsimegi Piitre ehk Peeter Paapi pseudonüümi all kirjapandud võrukeelse loo. Selle nime all avaldas 1983-84. aastal võrukeelseid lugusid võrokene Heino Sikk (1933-1994), kes 1989. aastal algatas Eesti Raamatuühingu toetusel Lõuna-Eesti kultuurilehe Viruskundra ja oli selle toimetajaks kuni parvlaev „Estonia“ katastroofini 1994. aasta. Ajalehe materjale säilitatakse Dr. Fr. R. Kreutzwaldi memoriaalmuuseumis ja Võrumaa muuseumis. Välja on antud ka samanimeline artiklite kogumik.

 

Hainatego

Oh ilm, oh ilmakõnõ kallis

Sa mine ütskõrd põvvalõ

Sõs miiki saami uman kandin

Täisjõuga minnä hainalõ

 

Nii lätsimigi varra Perämäele

Kõik: latsõ hobõnõ ja kari

Ja tõsõs vanaesäle

Jäi ainult pümme Mari

 

Mi vanaesä põdõsi

Jo kevädisest aost

Ja pümme Mari ütelgi

Tal surmahädä maost

 

Ja kui mii hainalt tagasi

Tüüst vaivat pümmen jõudsõ

Sõs vanaesä magasi

Ja hindä matmist nõudsõ

 

Mis tetä käärin hainaga

Kui vanaesä matta

Mis teemi talvõl karäga

Kui hainatego jättä?

 

Sõs vanaesä ilostõ

Linnu sisse panti

Ja veidikõnõ ikõti

Nink lätte mano kanti

 

Ja esä silmä vesitsõ

Ta õrnalt vette pandsõ

Ja rinna pääle hellaste

Ta hallõ kivve kandsõ

 

Sõs vanaesä linnu seen

Lätte põhän jahtu

Nii latsõ kaugõlt haina seest

Vaid julksi tedä vahti

 

Kui hainatego tettüs sai

Ja kuivalt paika pantus

Sõs esä hõigas imäle

Tii vanesäle nüüd matus!

 


Osale Eesti kunstnike ühisnäitusel “PAUS”!

23 oktoober, 2020

Vana-Võromaa Kultuurikoda kutsub registreeruma 27.11.2020-24.01.2021 toimuvale ühisnäitusele! 

Aasta lõpp on aeg, kus vaatame tagasi ja meenutame kõike tehtut, kogetut ning soovime ja planeerime tulevat. Kas paus kannab?  


Esitatavad vabalt valitud tehnikas tööd peavad olema 2020. aastal valminud.

Osalussoovist anda hiljemalt teada 9.11.2020 meiliaadressil stella.mottus@wi.ee.

Kirja panna info teose kohta: teosest foto, pealkiri, tehnika ja mõõdud.

Lisaks autori ees- ja perekonnanimi, sünniaasta, e-posti aadress, telefoninumber.

Näituse kuraatorid on Stella Mõttus ja Jana Huul.


Aja näitajad muuseumikogust

21 oktoober, 2020

Näitusel „Aja näitajad“ saab  tutvuda kellade ajaloo ja kellassepa täpsust nõudva ametiga.

Muuseumikogudest on toodud näitusele 133 kella väga erinevatest aegadest. Näha saab nii äratus-, tasku-, käe- kui ka seinakelli. Nende hulgas on nii kaunid maalitud sihverplaadiga talupojastiilis seinakellad, peened tasku-uurid aga ka praktilised ja minimalistlikud äratuskellad. Suur hulk kelladest on Võrus Kreutzwaldi 44 majas 47 aasta kellasepana töötanud Johannes Rannala(1912-1984) kogu kellad, temalt on saadud ka väljapandud kellassepa tööriistad.

Kõigil kelladel on ka omad lood: fotol näha olev postimaja seinakell on kasutusele võetud 1896 .a, muuseumisse jõudis see tänu Võru Sidesõlme ülemale aastatel 1951-1966 Juhan Ermele. Esiplaanil oleva 19. sajandi lõpust pärit seinakella kinkis aga Väimela mõisnik Richter aedniku abilisele Henrik Kikasele pulmadeks 1860.a, kui too abiellus mõisa toatüdrukuga. Hendrik omakorda kinkis kella 1885. aastal edasi pulmakingina oma pojale Ernstile.

Väljapanekut saab uudistada aasta lõpuni.

Foto J.Veetõusme

 


Avasta muuseumi mängides!

28 september, 2020

Kas leiad muuseumist üles Kuldre aarde, mis oli maasse peidetud üle 400 aasta tagasi? Aga ligi 140 aasta vanuse mängutoosi? Kas oled näinud merevaigust ehteid, millega ehtisid ennast 4000 aastat tagasi Tamula kaldal elanud inimesed? See on ainult väike valik põnevatest ja huvitavatest esemetest, mis tuleb otsimismängus meie muuseumist üles leida. Mängujärge aitab hoida väike sookilpkonn, üks vanemaid asukaid meie piirkonnas. Lisaks saab tutvuda kellade ajaloo ja kellassepa täpsust nõudva ametiga näitusel „Aja näitajad“.

Ka Vana-Võromaa Kultuurikoda lööb kaasa üle-eestilise laste ja noorte muuseumifestivali „Avatud mänguväljad“ tegevustes. Festivali teema on „Ajahäkkerid“, millest lähtudes otsivad muuseumid seoseid oma väljapanekutega.

Festivali korraldajatel on kaks suurt soovi:

– et lapsed ja noored saaksid vaheajal oma vaba aega kasulikult ning huvitavalt sisustada;

– et võimalikult palju väikseid ja suuri leiaksid tee muuseumi.

Festivali ajal on muuseumides kasutusel mängulised juhendid, mis aitavad külastuse eriliseks ja meeldejäävaks teha. Nendest muuseumidest moodustubki sobiv mänguväli, avatud uuteks seiklusteks. Kõige uudishimulikumatel on võimalik avardada oma mänguvälja veel teise linnagi.

Väiksemad lapsed on oodatud koos täiskasvanud saatjaga, olgu see ema, isa, vanaema, vanaisa või hoopis linnalaagri juhendaja. Suuremad lapsed saavad tulla ka omapäi, koos sõpradega.

Festival on seotud sügisese koolivaheajaga ja kestab 10.–25. oktoobrini.  Sissepääs muuseumipiletiga.

Kohtumiseni muuseumi mängumaal!


Uudiste arhiiv

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid

Videotutvustused

Vana-Võromaa Kultuurikoda