Võrumaa lood klaasnegatiividel

30 mai, 2024

Võru linna tuntuima fotograafi Gustav Zopa (1883–1962) fotosid leidub kindlasti enamiku põliste võrumaalaste fotoalbumis. Meisterfotograaf pildistas ju ühtekokku rohkem kui 55 aastat.

Veel 68-aastaselt, 1951. aastal, tuli Gustav Zopal koos abikaasa Jennyga küüditamisteekond ette võtta. Kaasa võeti küll fotoaparaadid, ent hoolsalt süstematiseeritud klaasnegatiivikogu jäi maha ja paisati keerulistel aegadel laiali. Nüüdseks on üks osa neist klaasnegatiividest jõudnud muuseumi kogusse ja on digitaliseeritud kujul huvilistele kättesaadav.

Naasnud 1957. aastal Siberist, töötas Zopp fotograafina edasi, aga hoopis teistes oludes ja mitte enam oma ettevõtte peremehena.

Gustav Zopp on teinud väga palju Võrumaa leeri-, laulatus- ja koolilõpupilte, tema juurde pildistama on leidnud tee ka need, kes on eri eluhetkedel endast ilusat portreed soovinud. Klaasnegatiividel muuseumi jõudnud tuhandetel ülesvõtetel pole isikud enamasti veel tuvastatud, aga kindlasti on need Võrumaa inimesed. Püsib lootus, et neid on võimalik aja jooksul rohkem kindlaks teha. Kui tunnete fotodel olevaid isikuid, palume seda infot muuseumiga jagada.

Juuli kuu lõpuni avatud väljapanekus  “Rahvarõivas ehib kandjat” on valik pilte rahvarõivaid kandvatest inimestest.

/VKF1744_642/

Pikemalt saab Gustav Zopa ja teiste Võrumaal tegutsenud fotograafide kohta lugeda Ago Ruusi raamatust „Vana-Võromaa päevapiltnikud“.

 

 

 


Evi Tihemetsa “Jalutuskäik iseendaga”

30 mai, 2024

 

Graafik Evi Tihemetsa isiknäitus „Jalutusnäitus iseendaga“ toob vaatajani 70 eriilmelist teost autori samapikast loometeest. Väljapanek keskendub kunstniku rännakutele enda sees ja enda ümber, teosed toovad vaatajani nii mõtlevaid ja sügavaid teemasid kui ka lusti ja helgust. Nagu kunstnik ise armastab öelda – kõike peab nautima ja igast asjast rõõmu tundma.

Näitus jääb avatuks 14.juulini 2024

Näituse kuraator Jana Huul tutvustab näitust kolmapäeval 26.juunil kell 17 ja  neljapäeval 11.juulil kell 18. Sissepääs muuseumipiletiga

Loe pikemalt: https://vorumuuseum.ee/kulalisele/naitused/


Võru Instituut otsib oma meeskonda

17 mai, 2024

Vana-Võromaa Kultuurikoja juhatajat,

kelle ülesandeks on korraldada Vana-Võromaal 8000 aasta jooksul toimunut kirjeldava muuseumi ja samas majas tegutseva kunstigalerii tööd.

       Kandidaadilt ootame:

 • kõrgharidust, soovitavalt ajaloo, kultuuri, kunsti või pedagoogika valdkonnas;
 • võru keele, eesti keele ja mõne võõrkeele oskust;
 • head suhtlemis- ja koostööoskust.

Kasuks tulevad varasemad juhtimis-, turundus- ja koostööd nõudvad muud kogemused.

 Omalt poolt pakume:

 • vaheldusrikast täiskohaga tööd;
 • võimalust väärtustada Vana-Võromaa rikast ajaloo- ja kultuuripärandit;
 • töötasu esialgu 1700 eurot kuus.

Tööle asumise aeg 1. august 2024. a (kui vaja, siis ka natuke hiljem).

Kandideerimiseks tuleb esitada hiljemalt 31.05.2024.a e-postiga aadressile wi@wi.ee või postiga Võru Instituut, Tartu 48, 65609 Võru:

 • kirjalik avaldus;
 • elulookirjeldus;
 • haridust tõendava dokumendi koopia;
 • motivatsioonikiri koos nägemusega Vana-Võromaa Kultuurikoja edasisest tegevusest;
 • kandidaadi soovil muud materjalid.

Lisainfo: Rainer Kuuba 5645 1444 või rainer.kuuba@wi.ee

 


Muuseumiöös on vabadust

14 mai, 2024

Selle aasta muuseumiööl   vaatame vabadust rahvarõivaste kandmisel ja valmistamisel. Muuseumikogusse jõudis suur hulk fotograaf Gustav Zoppa klaasnegatiive, neist paljudel on jäädvustatud rahvarõivais võrumaalasi. Fotodelt õhkub kandmisrõõmu ja stiilide segamise vabadust. Esitlemegi neid fotosid vaatajatele.

Toome välja kogudes peidus olevaid esemeid, mis näitavad ilmekalt valmistaja loovust, ilumeelt ja ka ainelisi võimalusi rahvarõivaste valmistamisel või rahvarõivastele omaste motiivide kasutamisel.

Rahvarõivaste motiive on läbi aegade rikkalikult kasutatud nii postkaartidel kui ka suveniirnukkude valmistamisel, neidki saab uudistada.

Galeriis pakub elamuse värviküllane maalinäitus „Meestelt naistele“, esindatud on 30 nimeka meeskunstniku teosed (avatud viimast päeva).

Soovija saab ise proovida kätt molberti taga ja luua oma teose.

Väikestele muuseumiöö külastajatele on kella 18-21 avatud tegevustuba.

18.mail, rahvusvahelisel muuseumipäeval, on kultuurikoda avatud 18-23.

Sissepääs külastajale 1 euro.

Suvistepühal, 19.mail on kultuurikoda suletud. 


„Meestelt naistele“

31 märts, 2024

Selleks et kinkida lilled või ulatada kingitus ei pea olema alati tähtpäev. Vahel peale sündmust või tähtpäeva on lihtsalt hea tunne. Nii ka selle väljapanekuga, mis  avaneb peatselt Võrus.

Näitus mis esmalt avati rahvusvahelisel naistepäeval Tallinna kahes esinduslikus galeriis, üheaegselt nii Haus Galeriis kui ArtDepoos, on leidnud suurt tähelepanu ja vastukaja parimal viisil. Kahe galerii näitused saavad nüüd üheks tervikuks Vana-Võromaa kultuurikojas. Eksponeeritud  on üle kahekümne eesti tuntud meeskunstniku  maalid. See on hea võimalus tutvuda suures mahus üheaegselt teostega ja saada terviklik ülevaade sellest, millised on meie meesmaalijate tänased kunstinägemused, mida ja kuidas nad kujutavad ja millele mõtlevad.

Näituse idee algataja ja kuraator on kunstnik Mauri Gross. Näitusel osalevad Laurentsius, Ilmar Kruusamäe, Valeri Vinogradov, Andro Kööp, Jaan Elken, Erki Kasemets, Sven-Erik Stamberg, Kaido Ole, Valev Sein, Karl-Kristjan Nagel, Andres Koort, Toomas Kuusing, Jaan Toomik, Mauri Gross, Margus Meinart, Marko Mäetamm, Peeter Must, Uno Roosvalt, Sven Saag, Siim-Tanel Annus, Vano Allsalu, Paul Kormasov, Ivo Vinogradov, Vilen Künnapu, Indrek Aava, Orest Kormasov, Ashot Jekikjan, Jan Tammik, Edgar Tedresaar, Sorge.

Loe pikemalt https://vorumuuseum.ee/kulalisele/naitused/

Näitus avatakse  Vana-Võromaa kultuurikojas 12. aprillil kell 18 ja jääb avatuks kuni 19. maini.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

 

 


Koos käsitööga laulma!

28 veebruar, 2024

Emakeelepäeval, 14. märtsil kell 18 laulavad Vahtsõliina Leelotsõõri naised Vana-Võromaa Kultuurikojas regilaule. Neil on kaasas käsitöö, mida hea laulu saatel nokitseda. Sündmus toimub Läti rahvakunstinäituse „Meie“ värvikirevate tekstiilide vahel. Kutsume teid regilauluõhtule kaasa laulma ja käsitööd tegema!

Sissepääs muuseumipiletiga.

Foto: Andres Treial

(veel …)


Läti meistrite köitev looming

29 jaanuar, 2024

Vana-Võromaa Kultuurikoja galeriis avatud käsitöönäitus on osake möödunud aastal Riias Läti juubelilaulupeole pühendatud rahvakunstinäitusest „Meie“. Väljapanekus näeb ligi 300 käsitöölise umbes 700 värvikirevat teost. Ainult Võrus eksponeeritavat näitust on võimalik vaadata kuni 30. märtsini.

Võru väljapaneku on vaatajad hästi vastu võtnud, külastajaid on nii Eestist kui ka Lätimaalt. Lätlased kiidavad näituse kujundust ja on rõõmsad, et eestlased nende väljapaneku vastu nii suurt huvi tunnevad. Meie külastajad kiidavad Läti meistrite puhast ja peent käsitööd, imetlevad rikkaliku pärltikandiga kaunistatud rahvarõivaste juurde kuuluvaid pärgasid, põnevaid kindamustreid, punutisi ja keraamikat.

Näitus „Meie“ pälvis Lätis aasta-auhinna „Kilogramm kultuuri“ pärandikategoorias. Näituse kujundaja Martins Heimrats ütles tänukõnes: „Meil on au jagada seda auhinda kõigi 1300 osalejaga. Aitäh teile, kes te olete kandnud meie värve, sümboleid ja käsitööoskusi läbi ajaloo kuni tänase päevani. Tänan teid!“

https://www.lsm.lv/raksts/kultura/kilograms-kulturas/16.02.2024-balvas-kilograms-kulturas-sadalitas-gada-notikums-dziesmu-un-deju-svetki.a543215/

Loe pikemalt https://vorumuuseum.ee/lati-rahvuslik-kasitoo/

Foto näituselt: Kevin Loigu

 

 


Galeriis noorte kunstnike värsked mõtted

2 jaanuar, 2024

Alates 15. detsembrist on kultuurikoja galeriis avatud Eesti Noorte Kaasaegse Kunsti Liidu (ENKKL)  ühisnäitus, mis tutvustab alustavate Eesti kunstnike vastvalminud loomingut.

Eesti Noorte Kaasaegse Kunsti Liidu  näitusel on eksponeeritud paremik liidu liikmete 2023. aastal valminud teostest. Liit soovib tuua galeriiruumi rohkem värskeid mõtteid ja noori nii külastajate kui ka kunstnikena, samuti vahendada uudset Eesti loomingut.

Eesti Noorte Kaasaegse Kunsti Liit loodi 2022. aasta kevadel ajendatuna soovist pakkuda tunnustust ja platvormi värske lähenemisega, kuid seni vähe tunnustatud noortele kunstnikele. Praegu kuulub ENKKLi 33 liiget.

Näitus jääb avatuks 28. jaanuarini 2024.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

 

 

 

 


Torketikandi töötuba koos kunstnikuga

29 november, 2023

 

Laupäeval, 9. detsembril lõpetab tekstiilikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grins Vana-Võromaa Kultuurikojas oma isikunäituse “Suuremjault mälëstustes” luulehommiku ja töötoaga.

Publikuprogrammi raames leiab aset 9. detsembril 10:00 luulehommik, kus esinevad Janika Läänemets, Mikk Tšaškin ja Aliis Aalmann. Luulehommikule järgneb töötuba kunstnikuga,                                         

kus saab õppida torketikandi tehnikat. Iga osaleja saab omale 20 x 20 cm suuruse tikitud töö valmistada. Kõik materjalid ja töövahendid on kohapeal olemas. Õpitoa hind 25€.

 

Õpitoa hind on 25 eurot. Õpitoas on olemas kõik vajaminevad materjalid (lõng, spetsiaalne torketikandi jaoks valmistatud kangas, kvaliteetsed Amy Oxfordi tikkimisnõelad, käärid, pastellid, paberid jms). Osaleja saab pärast töötoa lõppu tikandi enesele.

Õpituba mahutab vaid 10 inimest, seepärast ole kiire registreeruma:

jana.huul@gmail.com. Lisainfo tel 5803 8819.


Arheoloogianäitus Võrus

6 november, 2023

Näitus “Arheoloogilised uuringud Eestis 2022” on Vana Võromaa kultuurikojas avatud 9.november- 10.detsember.

Tule ja vaata ka Võrumaalt leitut!

Loe pikemalt   https://vorumuuseum.ee/muistiseid-maapouest/

 


Uudiste arhiiv

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid

Videotutvustused

Vana-Võromaa Kultuurikoda