Näitus “Arheoloogilised uuringud Eestis 2018”

28 oktoober, 2019

 

Arheoloogiliseks uurimiseks anti 2018. aastal välja 221 luba millest enamus  välitöödest olid  seotud päästekaevamistega, st uurimine toimus arheoloogiateaduse välisel põhjusel: ehitustegevus ja kommunikatsioonide paigaldus.

  1. aastal pole Lõuna-Eestisse palju uuringuid jagunud, mujal Eestist välja tulnud aarete, kerisahjude, väravakäikude ja pühapiltide kõrval tutvustatakse Põlva kirikuaia ning Helme keskaegse kabelikoha, ohvrikoha ja –allika uurimistulemusi. Metsavennateemaga seob näitust Raplamaal uuritud Nõlva punkri arheoloogilisi väljakaevamisi tutvustav poster.

Tavaks saanud arheoloogide tähtsamaid uuringuid kajastava iga-aastase näituse on kokku pannud Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogude osakonna arheoloogid Irita Kallis ja Kristi Tasuja.

Näitus jääb avatuks 31. novembrini


Ajaloo püsinäitus sai täiendust

28 oktoober, 2019

Aastatel 2011-2016 on Võrumaal leitud ja ümber maetud 30 metsavenda ja nende abistajat. Otsingud jätkuvad.

Vahepeal teada saadud infokillud ja muuseumikogusse jõudnud leidude lood vajavad lahtirääkimist ja laiemale publikule väljatoomist. Vaatajale juba tuttava, A. Käärmanni juhendamisel ehitatud punkri koopia kõrval jõuavad püsinäitusele teiste hulgas Lükkä punkri kirjutusmasin, Hindriku-Määritsa talulahingust allesjäänud vare väljakaevamiste leiud, metsavend Simu Pihlapuu rahatasku ja Siili talu relvapeidik. Need leiud  aitavad meieni tuua aastakümnete taguseid olusid ja inimsaatuseid. August  Sabbe püstoli välja panekuga meenutame, et viimane alistamatu Võrumaa metsavend hukkus kinnivõtmisel vaid 41 aastat tagasi.

Näituse koostaja ja idee autor on Arnold Unt Eesti Sõjamuusemist. Kaasautorid: Mari ja Eduard Pukkonen, Mirja Ots. Väljapaneku  kujundaja Eva Parv, teostaja ADexpert. Suur tänu kõigile!


Tulemas on esimene Vana-Võromaal tegutsevate keraamikute ühisnäitus

28 oktoober, 2019

Vana-Võromaa keraamikute ühisnäitus

„Rutiin või rituaal“ alates 23. novembrist

Esmakordselt kohtuvad ühisnäitusel Vana-Võromaal tegutsevad keraamikud. 7 autorit esitlevad oma loomingut ja lisaks väljapanekule on näitusekülastajal võimalus vaadata filmi kunstnike tegemistest.

Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna emeriitprofessori Leo Rohlin on öelnud, „hea tarbevorm, olgu selleks siis tarbenõu või vaas väärib samasugust lugupidamist nagu vabakunsti piirimail hõljuv taies. Seninähtu põhjal on just Kagu-Eesti keraamikud suutnud mitte ainult järgida, vaid ka uuendada ning isikupärastada sealset saviesemete valmistamise traditsiooni ning säilitada savi kui materjali võlu.“

Ühisnäitusel „Rutiin või rituaal“ osalevad  savisepad: Aivar Rumvolt, Helemall Maask, Karmen Kevvai, Krista Nagel, Meelis Krigul, Signe Krigul ja Urve Konksi.

 

Kuraator: Jana Huul
Kaaskuraator: Urve Konksi
Näituse kujundaja: Jane Ansmann
Näituse mentor: Leo Rohlin
Filmi autor: Lauri Nagel

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital ja väljapanek jääb avatuks 12. jaanuarini 2020

 


Tööd alustab kunstikursus täiskasvanutele

19 september, 2019

Kursustele on oodatud kõik täiskasvanud kunstihuvilised. Vajalik pole eelnev ettevalmistus vaid huvi, tahe ja soov pühenduda kunsti tegelemisele.

Kursuseid viib läbi Tiit Varblane, kes on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ja täiendanud ennast Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis ja Tartu Ülikoolis. Juhendaja on varasemalt kursuseid läbi viinud nii Võrumaal, kui ka Tartus.

ESIMENE KURSUS TOIMUB  02.10  17.00- 20.00

Kursus on tasuline ja  toimub kolmapäeviti kella 17.00- 20.00 Vana-Võromaa kultuurikojas (Katariina allee 11).

Täpsem info ja eelregistreerimine:

tiit.varblane@gmail.com

+372 55578388


Euroopa muinsuskaitsepäevad 12. – 15.september 2019

13 september, 2019

 

Käesoleva aasta Euroopa muinsuskaitsepäevade teemaks oli kultuur ja meelelahutus.

Võrumaa muuseumi väljapanek heidab pilgu Võru kino algusaastatesse.

Näha saab kinohoone “Mars” projekti, 1922.a. USA firmas “Zenith” valmistatud kinoprojektorit, reklaame Võrus linastunud filmidele.

Meeleolu aitavad lisada Eesti Kultuurfilmi kaadrid  1935.a. filmist “Huvirongiga mööda kodumaad” nr.6 ja  võrulaste mälestused oma esimestest filmielamustest.

Väljapanek jääb muuseumisaalis avatuks 20. oktoobrini.


Uudiste arhiiv

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid