Kuni 7. maini kultuurikoja galeriis avatud näituste „Esimesed“ ning „Üksikud fotod ja muu tühi-tähi“ autorite sütitavaks ideeks on olnud pealtnäha juhuslik leid. Sellele järgnenud uurimise käigus on aga lahti rullunud üllatuslikud lood. Mõlema näituse fookus on suuremal või vähemal määral suunatud Võrumaa inimestele, seepärast on tõenäosus piltidel peretuttavaid või sugulasi leida suur. Varugi galeriisse tulles aega, et fotodega dialoogi astuda.

Maria Kapajeva näituse puhul on tegemist kunstilise eksperimendiga, kus uurimisprotsessi esitletakse installatsioonina. Näituse idee hakkas idanema, kui Kapajeva sattus internetis portsu vanade fotode peale, mida müüs ameeriklasest kollektsionäär, kes arvas, et need fotod võivad olla seotud Eestiga. Kollektsioon seisis kaheksa aastat unustatuna ning kui Kapajeva püüdis talle fotosid müünud inimesega ühendust võtta, polnud see kahjuks enam võimalik. Edasi tuli hakata ise harutama ning näitus ongi selle uurimuse tulem. Uurimisel saladuseks jäänud osi on võimalik külastajatel endil tuvastada ja paljastada.

Filmimees ja fotograaf Ago Ruus on ikka oma kodukandi Vastseliina ajalugu oluliseks pidanud. Tõuke tegelda vanade fotodega ja uurida omal ajal tegutsenud fotograafide tegemisi andis üllatav leid – piltnik Mihkel Timmo klaasnegatiivid, mis Vastseliinas vanast kuurialusest välja tulid. Siit sai alguse huvi, mis pole senini raugenud. Mitmed fotonäitused, suurepärane teatmeteos „Vana-Võromaa päevapiltnikud“ ja rubriigid vallalehes on jõudnud uue väljundini. Seekord on Ago Ruusi huviobjektideks Vastseliina aleviku algaastate inimesed fotodel ja nende lood, mis heidavad valgust ka aleviku saja-aastasele ajaloole. Ago ootab ka näitusekülastajate abi, sest iga veel puudu olev infokild on oluline.

Galeriisse tulles varu aega ja ole valmis fotodega dialoogi astuma (Pildil hetk näituse avamiselt).

Kohtumiseni näitustel!

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Uudiste arhiiv

  Vaata ka

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid

  Videotutvustused

  Vana-Võromaa Kultuurikoda