Võru linna tuntuima fotograafi Gustav Zopa (1883–1962) fotosid leidub kindlasti enamiku põliste võrumaalaste fotoalbumis. Meisterfotograaf pildistas ju ühtekokku rohkem kui 55 aastat.

Veel 68-aastaselt, 1951. aastal, tuli Gustav Zopal koos abikaasa Jennyga küüditamisteekond ette võtta. Kaasa võeti küll fotoaparaadid, ent hoolsalt süstematiseeritud klaasnegatiivikogu jäi maha ja paisati keerulistel aegadel laiali. Nüüdseks on üks osa neist klaasnegatiividest jõudnud muuseumi kogusse ja on digitaliseeritud kujul huvilistele kättesaadav.

Naasnud 1957. aastal Siberist, töötas Zopp fotograafina edasi, aga hoopis teistes oludes ja mitte enam oma ettevõtte peremehena.

Gustav Zopp on teinud väga palju Võrumaa leeri-, laulatus- ja koolilõpupilte, tema juurde pildistama on leidnud tee ka need, kes on eri eluhetkedel endast ilusat portreed soovinud. Klaasnegatiividel muuseumi jõudnud tuhandetel ülesvõtetel pole isikud enamasti veel tuvastatud, aga kindlasti on need Võrumaa inimesed. Püsib lootus, et neid on võimalik aja jooksul rohkem kindlaks teha. Kui tunnete fotodel olevaid isikuid, palume seda infot muuseumiga jagada.

Juuli kuu lõpuni avatud väljapanekus  “Rahvarõivas ehib kandjat” on valik pilte rahvarõivaid kandvatest inimestest.

/VKF1744_642/

Pikemalt saab Gustav Zopa ja teiste Võrumaal tegutsenud fotograafide kohta lugeda Ago Ruusi raamatust „Vana-Võromaa päevapiltnikud“.

 

 

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

  Soovin saada uudiskirja aadressile:

  Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.

  Uudiste arhiiv

  Vaata ka

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid

  Videotutvustused

  Vana-Võromaa Kultuurikoda